Formula 1’in tanıdık isminden Merkez Bankası Başkanı Gaye Erkan’a tebrik

70 Punto Ekonomi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan oldu. 93 yıllık Merkez  Bankası tarihinde ilk kadın başkan olan Gaye Erkan’a tebrik mesajı yağıyor. Tebrik mesajlarından biri de Formula 1’den tanıdığımız bir isimden geldi.

Türkiye’de seçimlerin ardından yeni Kabine kuruldu. Yeni Kabine’nin en dikkat çeken isimlerinden biri kuşkusuz Mehmet Şimşek oldu. Göreve geldikten sonra Merkez Bankası’na yeni atama yapıldı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’na Hafize Gaye Erkan atandı. 

93 yıllık Merkez Bankası’nın başına gelen ilk kadın olan Gaye Erkan’a tebrik mesajları yağmaya devam ediyor. Tebrik mesajı paylaşan isimlerden biri de Formula 1 Mercedes pilotu George Russell’ın sevgilisi Carmen Mundt. Mundt, Instagram hesabından Bloomberg Businnes’ın Gaye Erkan haberini paylaştı. Carmen Mundt’un üniversitede ekonomi okuduğu ve aile şirketlerinde çalıştığı biliniyor. Öte yandan Russell’ın Şampiyonlar Ligi final maçı için İstanbul’a geldiği de öğrenildi.

HAFİZE GAYE ERKAN KİMDİR?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de 9 Haziran 2023’te yayımlanan kararla, Dr. Hafize Gaye Erkan, Merkez Bankası Başkanlığı’na atandı. Hafize Gaye Erkan böylece, Merkez Bankası’nın ilk kadın başkanı oldu.

1982 doğumlu olan Hafize Gaye Erkan, Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldu. Eğtimine Amerika Birleşik Devletleri’nde devam eden Erkan, Princeton Üniversitesi tarihinde doktorayı bir yılda tamamlayan ilk öğrenci oldu. ABD’deki en etkin 40 genç sıralamasında birinci olan Erkan, çok sayıda finansal kuruluşta üst düzey yöneticilik yaptı.