Formula 1’in konuştuğu fotoğraf! Hamilton’dan Alonso’ya tek karelik yanıt

70 Punto Spor

Fernando Alonso, son şampiyon Max Verstappen’e her zaman büyük saygı duyduğunu ve şampiyonluklarının Lewis Hamilton’a göre daha değerli olduğunu belirten bir açıklama yapmıştı. Fernando Alonso’ya Hamilton’dan bomba gönderme geldi.

ABD’de zafere ulaşarak kariyerinin 33. Galibiyetini elde eden Verstappen, böylece “en çok zafer kazanan pilotlar” listesinde Alonso’yu geçerek 6. Sıraya yükseldi.

Hollanda gazetesi Del Telegraaf’a konuşan Alonso, “Verstappen başlangıçta, yani 17 yaşında bir F1 aracının koltuğuna geçtiğinde ciddi eleştirilerle karşılaşmıştı. Ben ise tüm eleştirilerin saçma olduğunu düşünmüştüm. Pilotları yaşlarıyla yargılayamayız. Eğer diğerlerinden daha iyi performans göstereceklerse neden F1’de yarışamasınlar ki?O dönem gridde bu kadar genç bir pilotun yer alacak olması fikri hoşuma gitmişti.” ifadelerini kullandı.

Verstappen ile hiç mücadele etmediğini belirten Alonso, gelecek yıla işaret etti. Alonso, “Lewis’e büyük saygı duyuyorum, ancak yine de sadece takım arkadaşınızla mücadele ederek yedi dünya şampiyonluğu kazandığınızda işler biraz değişiyor. Böyle şampiyonlukların değeri, istatistiklerinizin daha düşük olduğu, ancak eşit veya daha iyi araca sahip diğer pilotlarla mücadele etmek zorunda kaldığınız zamanki şampiyonluklara göre daha düşük. 2005 ve 2006’da ben de yıla iyi bir başlangıç yaptım ve farkı açabildim. Daha sonra rakiplerim daha iyi araçlara sahip oldular ancak aradaki farkı korumayı başardım. Bu şampiyonlukları kazanmak için hiçbir zaman sadece takım arkadaşımla mücadele etmek zorunda kalmadım. Max’in de sadece Perez ya da Albon ile mücadele ettiğini görmedim. Ancak özellikle Schumacher üst üste beş kez şampiyon olmak için takım arkadaşıyla mücadele etti, Hamilton da Rosberg ve Bottas ile mücadele halindeydi. İşlerin bu noktada değiştiğini düşünüyorum” açıklamasında bulundu.

HAMİLTON’DAN BOMBA CEVAP

Alonso’nun yaptığı bu açıklamaya Hamilton’dan yanıt gecikmedi. Çaylak döneminden Alonso ile olan fotoğrafını paylaşan Hamilton, tek kare ile açıklamalara yanıt verdi.