Fed faiz kararını açıkladı! Dolar, altın ve kripto piyasasından ilk tepki

Ekonomi

Piyasalarda gözler Amerika Merkez Bankası Fed’in açıklayacağı faiz kararındaydı. Dünya genelindeki değişkenler Fed’in kararına da yansıdı. 2000 yılından bu yana gerçekleşen en büyük faiz artışı meydana geldi.

Fed bir önceki toplantısında yine bir ilke imza atmış ve politika faizini 25 baz puan artırmıştı. Ekomonistler son toplantıdan da faiz artırımı öngörülüyorlardı. Beklenen oldu ve Fed politika faizinde 50 baz puan artışa gitti ve yüzde 0,75-1.00 aralığına yükseltti.

“BİLANÇONUN DARALTILMASI İÇİN TARİN 1 HAZİRAN

ABD Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamada şu ifadeler öne çıktı; Bilançonun daraltılması için başlangıç tarihi 1 Haziran olarak olacak.

3 ayın sonunda işleyecek süreç de belli oldu. Bilanço daraltılmadan aylık miktar Hazine kağıtlarından 60 milyar dolara yükseltilecek. Mortgage destekli menkul kıymetlerde 35 milyar dolara yükseltilecek.

Bilanço daraltmanın büyüklüğünü durdurmaya ve yavaşlatmaya rezerv bilançolar rezerv bolluğu ile tutarlı olunduğuna karar verilen seviyenin üzerinde başlanacak.

DOLAR VE ALTINDA SON DURUM

Dolar/TL saat 22.00 sıralarında 14.73 TL civarında seyrederken, Euro/TL 15.66 lira seviyesinde işlem görüyor.

Ons altın 1888 dolar seviyesinden işlem gördü. Gram altın 894 lira seviyesinde. Ama altının dolara göre karardan daha az etkilenmesi beklenmekte. Çünkü altını dünyada güçlü dengeler var.

KRİPTO PARA PİYASASI DA HAREKETLENDİ

Fed’in kararı sonrası kripto para piyasasında da hareketlenme oldu. Bitcoin 40 bin dolar seviyesine yaklaştı. Ethereum da Bitcoin’deki yükselişten destek bularak 2 bin 960 dolar seviyesinden işlem gördü.

Dogecoin 0.134 dolar ve Shiba Inu ise 0,00002161 dolar seviyesinde işlem görüyor. AVAX’ta yükselişe geçerek 67.39 dolardan işlem görüyor.

Bir cevap yazın