Cumhurbaşkanı Erdoğan seçim tarihini duyurdu! Dikkat çeken ’8 Mart’ detayı

70 Punto Türkiye

Cumhurbaşkanı Erdoğan 2023 seçim tarihini resmen duyurdu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, kürsüde Adnan Menderes’i ve 14 Mayıs 1950 seçimlerini hatırlatarak, “Milletimiz 73 yıl sonra aynı gün, altılı masa diyerek karşımıza çıkan darbe şakşakçılarına ‘yeter’ diyecektir” dedi ve seçim tarihi mesajını verdi. Meclis’ten “seçim kararı” çıkmazsa Erdoğan, 8 Mart’ta TBMM’yi feshedecek.

Erdoğan, konuşmasında Adnan Menderes’i ve 14 Mayıs 1950 tarihini hatırlatarak, “Milletimiz 73 yıl sonra aynı gün ‘yeter’ diyecektir” sözleriyle seçimin 14 Mayıs’ta yapılacağının sinyalini verdi.  

Cumhuriyet’in haberine göre, eğer muhalefetin desteğiyle Meclis’ten “seçim kararı” çıkmazsa Cumhurbaşkanı Erdoğan, 8 Mart’ta TBMM’yi feshedecek.

Muhalefet Cumhur İttifakı’nın “seçimleri mayıs ayına çekmesi teklifine” onay vermezse, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 8 Mart’ta, anayasadaki “TBMM’yi fesih yetkisini kullanacağı” belirtiliyor. 

Kararın da 9 Mart’ta Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından seçim süreci resmen başlamış olacak ve 60 günlük süre işleyecek. Söz konusu sürenin sonundaki ilk pazar günü de net olarak 14 Mayıs’ı işaret ediyor.

14 Mayıs 1950’de ne olmuştu?

1950 seçimleri, 14 Mayıs 1950’de düzenlenmiş ve TBMM 9. dönem milletvekilleri bu seçimlerde belirlenmişti. Oyların yaklaşık yüzde 55’ini alan Demokrat Parti seçimlerden birinci parti olarak çıkmıştı.