Charles Leclerc pole pozisyonunda! Formula 1 kariyerinde kaç kere polede yer aldı?

70 Punto Spor

70punto- Derleme/ Ferrari’nin büyük umutlar bağladı Monakolu pilot Charlec Leclerc, Azerbaycan’da pole pozisyonunu kaptı. Leclerc’in pole pozisyonunu kapması Ferrari tarafından büyük sevinçle karşılandı. Bu yıl umulduğu gibi başlayamayan kırmızı takım Leclerc ile yeniden sahalara dönmeye hazırlanıyor. Peki Monakolu pilot kaç pole pozisyonu kazandı ve kaçıncı bitirdi? İşte detaylar…

Formula 1 Dünya Şampiyonası’nda sezonun 4. ayağı Azerbaycan Grand Prix’isi öncesi Ferrari takımının Monakolu pilotu Charles Leclerc sıralama turlarının en hızlısı oldu. Leclerc, başkent Bakü’de yer alan 6 kilometre uzunluğundaki Bakü Şehir Pisti’nde düzenlenen yarışın sıralama turlarındaki 1 dakika 40.203 saniyelik derecesiyle ilk cebin sahibi oldu. Yarış pazar günü yapılacak. Peki Leclerc Formula 1’de yarıştığı sürece kaç pole pozisyonu aldı?

19 POLE POZİSYONU ALDI

Charles Leclerc ilk pole pozisyonunu 2019 yılında Bahreyn’de aldı. 2019’da ilk pole pozisyonunu alan Monakolu pilot bu yarışı 3. olarak tamamlamıştı. 2019’da 7 pole pozisyonu alan Leclerc sırasıyla şu pistlerde birinci başlamayı sağlamıştı; Avusturya, Belçika, İtalya, Singapur, Rusya ve Meksika. Belçika ve İtalya pistlerinde pole pozisyonunda başlayan Leclerc birincliği elde etmişti.

2021’e geldiğimizde ise Leclerc’in 2 pole pozisyonu bulunuyor. Kendi evi olan Monaca ve Azerbaycan. Azerbaycan’da pole pozisyonunu alan Leclerc yarışı dördüncü olarak tamamlamıştı.

2022’de de Bahreyn’deki ilk yarışa pole pozisyonunda başlayan Leclerc; Avusturalya, Miami, İspanya, Monaco, Azerbaycan, Fransa, İtalya ve Singapur’da aynı başarıyı gösterdi. Monakolu pilot 2022’de evinde birinciliği elde etmişti.

İLK POLE POZİSYONU

Sezona umut edilenin dışında başlayan Leclerc, Bakü pistinde pole pozisyonunu elde etti. Gözler pazar günü yapılacak yarışa çevrildi. Charles Leclerc toplam 114 yarışa katıldı.