Ayasofya Camii’nin İmparator Kapısı’na ne oldu?

70 Punto Türkiye

Ayasofya Camii’nin İmparator Kapısı’nda meydana gelen tahribat kısa zamanda en çok konuşulan konulardan biri oldu. Yeniden ibadethane olarak hizmet vermeye başlayan Ayasofya’nın kapısının kutsal olduğu düşünülerek ‘yendiği’ iddia edildi.

Vakıflar Genel Müdürlüğü Ayasofya Camii’nin İmparator Kapısı’nın onarıldığını açıklamıştı. Ayasofya Kebir Camii ve Külliyesi’nin 154 güvenlik kamerası, 68 güvenlik görevlisi ve turizm polisleri ile en üst seviyede titizlikle korunduğuna dikkat çekilen açıklamada, “Oluşan tahribatta bir güvenlik zafiyeti söz konusu değildir. Ancak takdir edersiniz ki müze statüsünde iken 18-19 bin bandında olan ziyaretçi sayısı camiye dönüştürülmesi ile 40-45 binleri bulmaktadır. Dünya mirası, UNESCO eseri ayrıca Fatih Sultan Mehmet Han’ın vakfiyesi ile bizlere emaneti, mimarlık tarihinin en büyük ve önemli yapılarından olan Ayasofya, 1484 yıldır nasıl ayakta kaldı ise geleceğe de aynı ihtişamı ile bir mabet olarak taşınacaktır” denilmişti.

Doğu Roma kaynaklarında, kapının Nuh’un Gemisi’nin tahtalarından yapıldığı söyleniyor. Bu rivayet öylesine yayılmış ki daha sonra tarihçiler bunun gerçeği yansıtmadığını söylese de hala geçerlilik gören bir inanış

“Parça koparıp ağızlarına atıyorlar”

Sanat Tarihi Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Şerif Yaşar, camiye çevrilen Ayasofya’nın tarihi ‘İmparator Kapısı’nın tahrip edildiğinin ortaya çıkması üzerine bir görevlinin kendisine, “İnsanlar burayı kutsal sayıyor. Bazıları hatta oradan parça koparıp ağızlarına atıyorlar” dediğini anlattı.

İLBER ORTAYLI’DAN TEPKİ

Tarihçi yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Bu, Müfettiş soruşturmasını aşan bir olay. İmparator Kapısı denildiği için rahatsız oldu galiba birileri” ifadelerini kullandı.

Habertürk’te yer alan habere göre, Ortaylı şunları kaydetti:  “Ayasofya’nın kameraları 24 saat işliyor ancak hiçbir şey çıkmıyor. Ben bunu anlamadım. Ayrıca doğrudan doğruya kilisenin emperyal bölümüne giriliyor. Bu kapı tunç ve çok ağır. Bu anlık bir şey değil çok zor bir şey. Bu insanların bir an evvel tespit edilip kanuna teslim edilmesi gerekiyor. Bu bir namus meselesi biz burayı fethettik. Bunu korumamız gerekiyor. Dünyanın gözü burada. Bu nedenle bir an evvel tespit etmemiz gerekiyor. Ayrıca bu kesinlikle bir şebeke işi. İmparator Kapısı denildiği için rahatsız oldu galiba birileri. Birtakım insanların zihinlerinin nasıl çalıştığını anlamak mümkün

Bir cevap yazın