Amazon’dan flaş yenilik! Drone ile kargo siparişi başlıyor

Ekonomi

Son yıllarda farklı alanlarda kullanılmaya başlayan dronelar, kargo sektörüne de el atmış durumda. Birçok firma drone ile teslimat testleri yürütüyorken, Amazon’dan önemli bir adım geldi. E-ticaret devi, bu yıl içinde Kaliforniya’daki müşterilerine drone ile kargo teslimatı yapacağını duyurdu.

Shiftdelete’de yer alan habere göre; Amazon, Kaliforniyalı müşterilerinin, Prime Air’ın drone hizmetinden ilk yararlananlar arasında olacağını söyledi. Deneyime katılan müşteriler, drone ile sadece Prime Air’e özel ürünleri alabilecek. Şirket ayrıca düzenli aralıklar ile sipariş verilmesi gerektiğini de belirtti.

Amazon drone kargo servisi şimdilik sadece Kaliforniya’daki Lockeford bölgesinde yürütülecek. E-ticaret devi, küçük kasabada dağıtım yapmak için Federal Havacılık İdaresi ve yerel yetkililerden gerekli izinleri aldığını ifade etti.

HANGİ ÜRÜNLER YER ALACAK?

Amazon’dan gelen açıklamada sadece belirli ürünlerin drone ile taşınabileceğinin altı çizildi. Henüz hangi kategorilerin Prime Air’ın drone hizmetinden yararlanacağı bilinmese de, mutfak ihtiyaçlarından kitaplara kadar farklı sektörlerden ürünlerin olacağı söyledi. 

Söz konusu droneların, saatte 50 kilometreye varan hızlarda, 120 metrelik irtifada seyahat edebileceği ve 2-3 kilograma kadar paket taşıyabileceği belirtildi.