Akdeniz Üniversitesi’nde 3 intihar! Peş peşe açıklamalar geldi

70 Punto Türkiye

Antalya Akdeniz Üniversitesi’nde son 2 ayda 3 öğrenci intihar etti. Öğrencilerin intihar etmesi gündeme otururken peş peşe açıklamalar geldi. Akdeniz Üniversitesi Rektörlüğü, Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) yurtlarındaki intihar iddialarıyla ilgili açıklama yaptı. Rektörlük, sorumluluk ve yetki alanlarında olmamasına rağmen konuyu hassasiyetle incelediklerini duyurdu. KYK, olayların saklandığı yönündeki iddiaların gerçek dışı olduğunu duyururken Antalya Valiliği de 14 yurtta 1435 kameranın bulunduğunu, olayların soruşturulduğunu bildirdi. Öte yandan Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ, Akdeniz Üniversitesi’nde öğrencilerle bir araya gelerek açıklama yaptı. İşte tüm detaylar…

Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Rektörlüğü ve Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü (KYK) son 2 ay içerisinde yurtlarda kalan 3 öğrencinin pencereden atlayarak, bir öğrencinin de evinde yaşamına son vermesiyle ilgili açıklama yaptı. AÜ Rektörlüğü sosyal medya hesabında yaptığı açıklamada şunlar denildi: Öğrenci yurtlarında son dönemde yaşanan intihar olayları toplumun tüm kesimlerinde olduğu gibi bizlerde de büyük üzüntüye neden olmuştur. Yaşanan acı kayıplar için kıymetli öğrencilerimizin ailelerine, arkadaşlarına ve tüm üniversite camiamıza başsağlığı diliyoruz. Hepimizi derinden sarsan bu olaylarla ilgili gerekli inceleme yapılması için geçtiğimiz hafta içerisinde bir komisyon kurulmuştur. Komisyonumuz sorumluluk ve yetki alanımızda olmamasına rağmen vakaların gerçekleştiği yurtlardaki incelemelerin yapılabilmesi için olayın tüm boyutlarıyla aydınlatılabilmesi ve de önleyici tedbirlerin alınabilmesi amacıyla çalışmalarını devam ettirecektir.

KYK AÇIKLAMA YAPTI

Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü (KYK), Antalya’da 2021-2022 Eğitim-Öğretim Yılı içinde gerçekleşen 3 ölümlü intihar vakasıyla ilgili sosyal medyada gündem olan ve olayların saklandığı yönündeki iddiaların gerçekleri yansıtmadığını belirtti.

KYK’dan, Antalya’da meydana gelen olaylarla ilgili yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

Antalya’da genel müdürlüğümüze bağlı yurtlarda 2021-2022 Eğitim- Öğretim Yılı içerisinde gerçekleşen 3 ölümlü intihar vakasıyla ilgili sosyal medyada gündem olan ve olayların saklandığı yönündeki iddialar gerçekleri yansıtmamaktadır. Her üç olay emniyet tarafından soruşturulmuş, olay yeri incelemeleri yapılmış, gerekli ifadeler alınmış ve dosyalar savcılığa intikal etmiştir.

Süreç adli makamlarımız tarafından titizlikle yürütülmektedir. Olayların meydana geldiği yurtlarımızda güvenlik kameraları 24 saat aktiftir, görüntüler incelenmek üzere ivedilikle ilgili makamlara teslim edilmiştir. Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü olarak, tüm birimlerimizle, yaşanan bu üzücü olayların detaylı incelemelerini yakından takip ettiğimizi ve sürecin, başından itibaren emniyet ve adli makamlarımızla koordineli bir şekilde yürütüldüğünü kamuoyunun bilgisine sunarız.

ÜMİT ÖZDAĞ AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ’NE GİTTİ

Dün yaptığı paylaşımla Akdeniz Üniversitesi’ne gideceğini duyuran Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ öğrencilerle bir araya geldi ve basın açıklamasında bulundu. Twitter hesabından basın açıklamasını paylaşan Ümit Özdağ, ” Akdeniz Üniversitesi’nin değerli öğrencileri Akdeniz Üniversitesi’nde 40 günden bu yana 3 intihar gerçekleşti. 3 gencimiz hayatını yitirdi ve bu gençler aynı yurtta kalıyorlardı. Fakat annelerinin, babalarının, kardeşlerinin bir tanesi olan bu genç kardeşlerimiz hayatlarının baharında yaşamlarına son verirken kendilerine, anılarına bir kedi yavrusuna verilen değer verilmedi. Konu araştırılmadı. ‘Bunalıma girdi intihar etti’ denilerek geçiştirildi. Bu konunun üzerine gitmek için Sayın Rektör neyi bekliyor. Kaç öğrencinin ölmesi gerekiyor? Bakın 11 Mayıs’ta Halil Gülcan kardeşimiz intihar etmiş biraz önce kardeşiyle konuştum, dedi ki, ‘Eşyalarını yurt yönetimi bize aileye teslim etmedi, bir arkadaşına vermişler. Biz gidip arkadaşının evinden aldık.’ Rektör Hanım sizin çocuğunuz yok mu? Bir acılı aile buraya geliyor onlar bizzat yurt yönetimine değil bu çocuklar size emanet edilmiş. Niye gereken özeni göstermiyorsunuz, hayatta kalmasını sağlayamadığınız hiç olmazsa vefatından sonra saygı gösterin bu çocuklara. Evet Emre Kandemir 21 Mayıs’ta intihar ediyor. Neden intihar ettiği belli değil. Yurtlarda bir tarikatın baskısından bahsediliyor, bunlarla ilgili bir soruşturma açıldı mı? Sosyal medyadaki iddialar doğru mu? Gerçekten böyle bir baskı var mı? Biraz önce Halil’in ağabeyiyle görüştüm. Dedi ki, ‘Bana sürekli yurtta çıkan yemeği yiyemediklerini ve kimsenin yemediğini söylüyor.’ Rektöre önerim şu, ailesini de alsın gelsin bu çocuklara layık gördüğü yemeği kendisi de akşamları yesin. 10 Haziran’da Muhammed Kaya kardeşimiz intihar ediyor. Artık kapsamlı bir soruşturma başlatmanın zamanı geldi.” açıklamasında bulundu.

1 thought on “Akdeniz Üniversitesi’nde 3 intihar! Peş peşe açıklamalar geldi

Comments are closed.