ABD’nin merakla beklediği isim! Brittney Griner hakkında yeni gelişme!

70 Punto Spor

ABD ve Rusya arasında en önemli konulardan biri olan Brittney Griner ile ilgili yeni gelişme yaşanıyor. 32 yaşındaki ABD’li basketbolcu bulunduğu cezaevinden, zorunlu çalışma kampı niteliğinde başka bir infaz kurumuna gönderildi. Biden konuyla ilgili açıklama yaptı.

Griner, 17 Şubat’ta Rus polisi tarafından başkent Moskova’daki Şeremetyevo Uluslararası Havalimanı’nda gözaltına alınmış ve 4 Ağustos’ta hapis cezasına çarptırılmıştı. Griner’in 25 Ekim’de Moskova Bölge Mahkemesi’ne cezasının hafifletilmesi için yaptığı itiraz reddedilmiş, ABD’li sporcunun içeride yattığı sürelerin de önceki mahkeme kararı doğrultusunda hiçbir şekilde değişiklik olmadan uygulanmasına karar verilmişti.

2 HAFTA HABER ALINAMAYABİLİR

Griner’ın avukatları, basketbol yıldızının nereye götürüldüğünün bilinmediğini söyledi.

Rusya’da zorunlu çalışma kampı niteliği olan infaz kurumlarının kökenleri gulag adıyla bilinen esir kamplarına uzanıyor. Griner’ın gözaltına alındığı sırada üzerinde 1 gramdan daha az esrar maddesi olduğuna inanılıyor. Rusya’da üzerinde 6 gramdan az esrar bulunduranlar, para cezası ya da 15 gün özgürlükleri sınırlandırılarak cezalandırılıyor.

Temyiz başvurusu da reddedilen Griner’ın nerede olduğuna dair iki hafta kadar haber alınamayabileceği ifade ediliyor.

AMACIM ONU EVE GETİRMEK’

Griner’ın durumu Beyaz Saray’daki ara seçim basın toplantısında Başkan Joe Biden’a da soruldu. Biden, ünlü basketbolcunun durumunu yakından takip ettiğini ve Vladimir Putin’in mahkum takası konusunda daha ciddi şekilde tartışmayı kabul  edeceğini umduğunu söyledi.

Joe Biden, “Amacım onu eve getirmek” dedi.