Putin ve Zelenskiy görüşecek mi? Bakan Çavuşoğlu’ndan son dakika açıklama

Dünya

Dünyanın gözü Ukrayna – Rusya savaşında. 24 Şubat’ta Rusya’nın saldırılarıyla başlayan savaşın acı tablosu gün geçtikçe artıyor. Temsiciler ilk olarak Belarus’ta daha sonra İstanbul’da bir araya geldi. İstanbul sürecinden sonra savaş biraz durulsa da Bucha’da çıkan görüntüler müzakere sürecini zorladı. İki ülke çevrimiçi olarak görüşse de anlaşma henüz sağlanamadı. Gözler müzakere sürecinde Putin – Zelenskiy görüşmesine çevrildi. Peki iki lider bir araya gelecek mi? Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu canlı yayında bu soruya yanıt verdi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rusya – Ukrayna savaşıyla ilgili canlı yayında açıklamalarda bulundu. Bakan Çavuşoğlu, Rusya-Ukrayna krizine dair yaptığı açıklamada “Bu savaş devam etsin isteyen ülkeler var.” dedi ve Vladimir Putin – Volodimir Zelenskiy görüşmesiyle ilgili bilgi verdi.

“GÖRÜŞMELER DEVAM EDİYOR”

Görüşmelerin devam ettiğini belirten Çavuşoğlu, “Bu savaş devam etsin isteyen ülkeler var. Neden Rusya zayıflasın isteyen ülkeler var. Rusya’nın yaptıkları kabul edilemez o ayrı bir konu. Bu savaşı meşrulaştırmaz. Müzakere ettikleri konuların içinde zor konular var. Biz bu kadar süreceğini tahmin etmiyorduk. Cumhurbaşkanımızın ifade ettiği İstanbul müzakerelerinde söylenenlere bakınca umutlarımız artmıştı. İki taraf da hala müzakerelere devam ediyor. Teknik ve arka planda görüşmeler sürüyor.” dedi.

PUTİN VE ZELENSKİY BİR ARAYA GELECEK Mİ?

Savaş başlamadan önce Zelenskiy’nin Putin ile görüşmek istediğini belirten Çavuşoğlu kritik soruya da yanıt verdi. Çavuşoğlu, “Zelenskiy savaş başladıktan sonra güçlü bir liderlik sergiledi. Dışardan yardıma muhtaç oldu ya da talep etti diye onlara güdümlü bir lider demek yanlış olmaz. Zelenskiy savaş başlamadan önce de Sayın Putin ile görüşmek istiyordu. Bunu daha sonra da dile getirdi. Her ikisi de bir araya gelme konusunda olumlu şeyler söylüyor. Türkiye’de bir araya gelme planı hala masada. Şartlar oluşursa bir araya gelecekler. Her iki taraf için en zor konu Donbas ve Kırım’ın statüsü. Sonuçta iki liderin bir araya gelmesi hala masada soru ise ne zaman gelecekleri. Her an olabilir, çok uzun da sürebilir. Cumhurbaşkanımız Erdoğan iki liderle de sürekli olarak temas halinde.” açıklamasında bulundu.

Bir cevap yazın