30 dakikalık bir Almodovar molası: İnsan sesi

Kültür Sanat

Orjinal adı: La voz humana (The Human Voice)
Tür: Drama
Yıl: 2020
Yönetmen: Pedro Almodovar
İmdb: 6.9
Süre: 30 dakika

Fransız yazar Jean Cocteau‘nun aynı isme sahip oyununu beyaz perdeye taşıyan Almodovar benzersiz renk paletiyle filmin daha ilk sahnesinde izleyicileri selamlıyor.

Korkuyu, tutkuyu, deliliği ve çaresizliği bir arada yaşayan ‘abartılı’ bir karekteri Tilda Swinton‘ın abartısız ve sakin oyunculuğu içinde paniye kapılmadan izliyoruz.

Toplam 30 dakika süren bu terk ediliş hikayesi, büyük bir plato içindeki küçük ve fazlasıyla özenli bir evi bir labirentmişçesine kuş bakışı gösteriyor bize.

Fotoğraf: Teatro Matacandelas / La Voz Humana oyunundan bir kare. Ahizeli telefon 2020 yapımı İnsan Sesleri’nde yerini kablosuz kulaklıklara bırakıyor.

Bizim gibi; bir köpek, bir balta ve histerik bir karakteri birlikte görünce ‘acaba köpeğe bir şey olacak mı?’ gerginliği ile filme odaklanamayacaklar için yararlı bir spoiler verelim. Sevimli dostumuza hiçbir şey olmuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK NOTLAR

  • Fransız Yönetmen Jean Cocteau yakın arkadaşı olan Édith Piaf’ın ölümünün açıklanmasının ardından aynı gün hayatını kaybetmiştir. Cocteau’nun üzüntüden kalp krizi geçirdiği rivayet edilir.
  • Film İspanyol yönetmen Almodovar’ın ilk İngilizce filmi.