15 Haziran Günün Haberleri / Türkiye Bugün Ne Konuştu?

70 Punto Türkiye

15 Haziran 2022 Çarşamba günü ülkemizde yaşanan başlıca gelişmeleri sizin için derledik.

Sağlık Emekçileri Ankara’da: “Hiçbir Yere Gitmiyoruz!”

Sağlık meslek örgütleri, özlük haklarına ilişkin kanun teklifini protesto için Ankara’da Hacettepe Üniversitesi’nde eylem yaptı. Sağlık emekçileri, bugün Meclis’te görüşülen özlük haklarına ilişkin kanun teklifinde hakları iyileştirilmediği takdirde eylemlerinin devam edeceğini açıkladı. TB Merkez Konseyi Üyesi Dr. Deniz Erdoğdu, sekiz aydır hakları için eylemler düzenlediklerini belirterek “Özlük haklarıyla ilgili hekimler ve emekli hekimler yoksulluk sınırının altında ve açlık sınırının altında ücretlerle geçinmek zorunda bırakılıyor. Tüm sağlık meslek grupları da aynı şekilde sağlıkta şiddetin çözülmesi, malpraktisin gerçekten yaşanmaması ve yeterli insanca yaşayabileceğimiz ücretlerin verilmesi için meslek örgütleri eylemlerine devam ediyor. Sonuç alıncaya kadar da bırakmayacağız. Sağlıkta Şiddet Sona Ersin! Emek Bizim Söz Bizim! Susmuyoruz, Korkmuyoruz, Hiçbir yere Gitmiyoruz!” dedi.

AKP, Asgari Ücret Düzenlemesiyle İlgili Tarih Verdi

AKP Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, “Temmuz ayında emeklilerimizin, çalışanlarımızın gelirlerinin artırılması ve asgari ücretle ilgili de çalışmalar bakanlığımızın önündedir. Bu çalışmalar yapılıyor. Öncelikli perspektifimiz, temmuz ayı ile geniş bir kitlenin, sabit gelirli bir kitlenin alım gücünü artıracak bir dokunuş mutlaka hükümet tarafından yapılacaktır” dedi.

Akşener’den Erdoğan’a Turkish Airlines Mesajı: ‘Hatadan Dönmek İyidir, Yanlışta Israr Etmemek De İyidir’

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın THY’nin İngilizce ismi olan “Turkish Airlines’ için dün “Türkiye Havayolları” diyeceklerini açıklaması, bugün ise bu ifadeyi “Türk Havayolları” olarak değiştirmesini olumlu buldu. Akşener, “Hatadan dönmek iyidir. Yanlışta ısrar etmemek de iyidir. Haydi Sayın Erdoğan, bu yeni keşfedilmiş feraseti; Berbat ekonomi yönetiminiz ve başımıza bela ettiğin ucube sistemle ilgili olarak atacağın adımlarda da görmek istiyoruz” dedi.

Erdoğan’dan TÜSİAD Başkanı’na Tepki: Haddini Bil

Cumhurbaşkanı Erdoğan, iktidarı eleştiren TÜSİAD Başkanı Orhan Turan’a “TÜSİAD’ın başına gelen kişi, sen bize ders veremezsin. Önce haddini bileceksin, iktidara ders vermek kim siz kimsiniz. Haddini bil” dedi.

Babacan “Bu işin Şakası Yok, Türkiye İflasın Eşiğindedir” Dedi

DEVA Partisi lideri Babacan, “Kaygılıyım çünkü ülkemizin temerrüt riski, yani iflas riski, bugüne dek görmediğimiz bir seviyeye ulaşmış durumda. Acilen tedbir almanın zamanı geldi, geçiyor. Bu işin şakası yok. Bunun sonu çok kötü olur…İnanın, Türkiye yaşanacak ülke olmaz. Erdoğan’a sesleniyorum, çok pişman olursunuz ancak iş işten geçmiş olur” uyarılarında bulundu.

Kadir Şeker Davasında Yeni Gelişme

Konya’da sevgilisi Ayşe Dırla’yı (35) dövdüğü öne sürülen Özgür Duran’ı (32) engel olmak isterken kalbinden bıçaklayıp, öldürdüğü gerekçesiyle 12,5 yıl hapse çarptırılan ve cezası Yargıtay tarafından bozulan Kadir Şeker, hakkında dosya Konya’ya gönderildi. 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nin dosyayı inceleyip tensip edeceği ve bu süreçte tahliye olup, olmayacağını karar vereceği ardından da mahkeme tarihini belirleyeceği öğrenildi.

ABB’den YKS Adaylarına Ücretsiz Ulaşım

Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın (YKS) yapılacağı hafta sonunda Ankara’da öğrenciler, veliler ve sınav görevlileri EGO otobüsleri, ANKARAY, metro ve teleferik hizmetlerinden ücretsiz yararlanacak.

İBB VE Üsküdar Belediyesi Karşı Karşıya Geldi

stanbul Büyükşehir Belediyesi ve Üsküdar Belediyesi’nin zabıtaları, Atatürk Anıtı’nın restore edilmesi amacıyla boşaltılan İSPARK alanında birbirine girdi. Çıkan kargaşada İBB’nin araçlarına da zarar verildi.

Ayşe Begüm Onbaşı Tarihe Geçmek İçin Portekiz’de

Türkiye’nin en başarılı aerobik cimnastikcisi Ayşe Begüm Onbaşı, 16-18 Haziran tarihlerinde Portekiz’in Guimaraes kentinde düzenlenecek Aerobik Cimnastik Dünya Şampiyonası’nda bir ilki başarmak için mücadele edecek. 

Josef de Souza: “Türk Vatandaşlığı Almak İstiyorum”

Beşiktaş’ın tecrübeli futbolcusu Josef De Souza, 6 yıldır Türkiye’de olduğunu ve Türk vatandaşlığına geçmek istediğini söyledi. 

Fenerbahçe’nin Şampiyonlar Ligi Elemesindeki Rakibi Belli Oldu

2021-2022 sezonunu Spor Toto Süper Lig’de 2. sırada bitiren ve bu turdan başlayacak olan Fenerbahçe’nin de rakibi de belli oldu. Sarı-lacivertliler, UEFA Şampiyonlar Ligi 2. Eleme Turu’nda Ukrayna temsilcisi Dinamo Kiev ile eşleşti. İlk maçlar 19-20 Temmuz, rövanş maçları ise 26-27 Temmuz’da oynanacak.