Youtube’dan çok tartışılan reklam kararı!

70 Punto Kültür Sanat

Youtube reklam politikasında tepki çeken yeniliğe gitmeye hazırlanıyor. Youtube Premium abonesi olmayanlar için platform yeni düzenlemeye gidiyor.

Dünyanın en büyük içerik platformlarından birisi olan YouTube, son yıllarda içerik üreticileri için büyük bir gelir haline geldi ve kazancını da katlayarak büyüttü. 

Ancak şirket, son dönemde kullanıcılarını ücretli abonelik hizmetine yönlendirmek için bazı tatsız yollara başvuruyor.

PREMIUM ABONESİ OLMAYANLAR, VİDEO BAŞINDA 5 REKLAM İZLEYECEK

Birçok içerik platformu gibi YouTube da ücretli abonelik sistemine yönelik yatırımlarını artırıyor. Ücretsiz katmanda da hizmet veren platform, uyguladığı caydırıcı politikalarla kullanıcılarına adeta YouTube Premium abonesi olun mesajı veriyor.

YouTube, Premium olmayan aboneliklerinde ilk olarak 5 saniyeyi geçmeyen 1 reklam kullanıyordu. Ancak gelinen son durumda platform, 10 saniyeleri geçen 2 reklam koyabiliyor. Gelen haberlere göre şirket, artık işin boyutunu daha da artırıyor. 

TEST ÇALIŞMALARI BAŞLADI

ShiftDelete’in haberine göre platform, ücretsiz abonelik hizmeti alan kullanıcılarına arka arkaya 5 reklam göstermek için gerekli test çalışmalarına başladı.

YouTube’un bu politikası, beklenildiği üzere ücretsiz kullanıcılarından büyük tepki topladı.

Arka arkaya atlanamayan 5 reklam yayınlanmasına tepkiler çoğalırken Team YouTube Twitter üzerinden konuya ilişkin bir açıklama yayınladı ve değişen bir şeyin olmadığını ima etti.

UZUNLUĞU NE KADAR OLACAK?

Team YouTube hesabının açıklamasına göre normal düzende YouTube reklamları 5 ile 30 saniyeler arası değişkenlik gösteriyor. Arka arkaya 5 reklam politikasında da her bir reklamın uzunluğu 6 saniye olacak.

Böylelikle kullanıcının reklam bölümünde harcadığı süre aynı kalacak. Elbette bu açıklama ücretsiz kullanıcıları tatmin etmedi. Şimdilik bazı kullanıcılar üzerinde test edilen özelliğin kısa süre içinde tüm sürümlerde olması bekleniyor.