Tepki çeken ’seks işçiliği’ haberi! ’Hepsi delirdi mi?’

70 Punto Sosyal Medya

Deutsche Welle ( DW) Türkçe’nin desteklediği + 90 kanalında dün tepki çeken bir haber yayınlandı. ‘Seks işçiliği’ haberi özellikle kadınlar tarafından tepkiyle karşılandı. Binlerce kişi bu habere sert tepki gösterdi.

Plus90 adlı Youtube kanalı dün Twitter adresinden ‘seks işçiliği’ ile ilgili kısa bir video yayınladı. Bir kadının yaşadığı hayata yer veren videoda kadın sömürüsü üzerine dayanan seks işçiliğine övgüler dizildi. Yasemin adlı kadının hayatına yer verilen haber büyük tepki çekti. Twitter’dan paylaşılan video haberde şu ifadeler kullanıldı: 

Yasemin bir seks işçisi ve işini seviyor 

“Üniversite bitirdim, sanatçı oldum ama onlarda seks işçiliğinde olduğum kadar iyi değilim” diyor 

Seks işçiliği yapmasının bir diğer sebebi ise “hızlı para”

KADINLAR TEPKİ GÖSTERDİ

Kadın Zamanı Derneği gönüllü avukatlarından @siberavkat ise ilgili habere dair şu yorumlarda bulundu:

Seks işçiliğinden tüm dünyada yalnızca erkekler faydalanır. Erkeklere bir miktar paraya tüm bedenlere ulaşma hakkı verir. Erkek cinselliğinin “doyurulması gerektiği” inancını ve dolayısıyla tecavüz kültürünü besler. Seks işçiliğiyle derdi olmayanın patriyarkayla da derdi yoktur.

Seks işçilerinin %99.9’u hayati risk altında çalışıp, korumasız biçimde  sömürülürken çıkıp istisnai bir olgudan yola çıkıp bu mesleğin “özgür bir tercih” olduğunu söylemek nihayetinde su testisinin şu yolunda kırılmasını kabul ettirmeyi amaçlar.

Koşullar, sigorta, güvenlik tartışılmadan, toplumsal olarak başka bir seçenek somut olarak yaratılmadan kimse seks işçileri  hakkında “kolay para kazanmayı tercih ediyorlar” diyemez. Ajansına gelse bir transı işe almaktan imtina edecek tipler burada tercih propagandası yapmasın.

GAZETECİ ÇAPA DA TEPKİ GÖSTERDİ

Gazeteci Emin Çapa da tepki gösterenler arasındaydı. Çapa tweetinde, ‘Siz aklınızı mı kaçırdınız? Normal bir dönemde olabilir, ama böyle ağır bir yoksullaşma, ekonomik kriz varken siz ne demek istiyorsunuz? “Fahişelik o kadar kötü değil, hem zevk alır hem iyi para kazanırsınız” mı? O kadar tanıdığımız, değerli editörünüz var, hepsi delirdi mi? Böyle bir dönemde eğer mecbur kaldığı için seks işçisi olanlar varsa, onun haberi yapılabilir. O zaman acı bir gerçeği ortaya çıkarmış olursunuz.

Yoksa Almanya veya Danimarka’daki gibi, rahat para kazanmak için kendi isteğiyle seks işçisi olanlar şu anda konuşulacak konu değil.’ ifadelerini kullandı.