Suudi Arabistan GP’sinin kazananı Sergio Perez

Spor

Formula 1’de sezonun ikinci durağı Suudi Arabistan’ın Cidde kentiydi. F1 takvimindeki en hızlı cadde pisti olan Cidde Cadde Pisti’nde Formula 1 üçüncü kez yarıştı.

2023 Formula 1 Dünya Şampiyonası’nın ikinci yarışı olan Suudi Arabistan GP’sini Red Bull pilotu Sergio Perez kazandı. Max Verstappen 15. sıradan başladığı yarışı 2. sırada tamamladı. Fernando Alonso yarışı 3. sırada bitirmiş olsa da, yarışın başlangıcında aldığı 5 saniye cezasını hakkıyla çekmediği gerekçesiyle 10 saniye ceza alarak podyumu George Russell’a bırakmak zorunda kaldı.

FIA’nın cezasının ardından Alonso açıklamalarda bulundu;

Alonso “Dürüst olmak gerekirse bu ceza canımı çok yakmadı. Podyumdaydım, kupayla fotoğraflarımı çekildim, şampanyayla kutladım ve şimdi sadece 3 puan daha az almış oldum. 15 değil de 12 puan aldım.”

“Ancak bence asıl hayal kırıklığı yaratan şey, FIA’nın vasat performansı. Beni yarış esnasında [ceza aldığım yönünde] bilgilendirmek için yeteri kadar zamanları vardı ve eğer yarışta 2. cezayı bilseydim, arkadaki araçla aramı 11-12 saniyeye kadar açabilirdim.”

“Umurumda değil. Podyuma çıkmadan önce cezayı söyleseler canımı daha çok acıtırdı. Şimdi ise podyuma çıktık, şampanyayla kutladık ve tüm sponsorlarımızı podyumda gösterdik.”

“Ceza hakkında düşünmek için 35 turları vardı ama sanırım yeteri kadar zamanları yokmuş. Şu anda bu cezayı inceliyoruz çünkü takım bu cezaya katılmıyor. Ne olacağını göreceğiz ama pek umurumda değil.” 

“FIA iyi bir görüntü çizmedi. Cezayı açıklamak için 1 saatleri vardı ve açıklamadılar. Her şeyi biraz yanlış yaptılar.”