Son zamanların en popüler içeceklerinden ‘kefir’ söylendiği gibi şifa kaynağı mı?

Bilim

Kefir şu an doğal sağlık ürünlerinin en popüleri. Yüksek oranda besin maddesi ve probiyotik içerdiğinden sindirim sistemi ve bağırsak sağlığı için çok faydalı olan kefir, çoğu insana göre yoğurttan daha sağlıklı. İşte kefirin araştırmalarla desteklenen faydaları:

1. Kefir çok zengin bir besin kaynağıdır

Kefir geleneksel olarak inek ya da keçi sütü ile yapılan fermente bir içecektir. Kefir tanelerine süt eklenir. Fakat bu taneler tahıl taneleri gibi değil, görüntü olarak karnabaharı andıran, maya ve laktik asit bakterilerinden oluşan topluluklardır. Yaklaşık 24 saat içerisinde kefir tanelerinin içerisindeki mikroorganizmalar çoğalarak sütün içindeki şekerleri fermente hale getirir ve kefiri oluşturur. Ardından taneler daha sonra tekrar kullanılmak üzere sıvının içinden çıkarılır. Yani içtiğiniz içeceğin adı kefirdir fakat bu içeceği oluşturmada kullandığımız kültür kefir taneleridir. Tanelerdeki laktik asit bakterileri, sütün içindeki laktozu da laktik aside dönüştürdüğünden kefirin tadı da yoğurdu andırır.

Kefir hindistan cevizi sütü ya da başka şekerli sıvılar kullanılarak, süt ürünü içermeyecek şekilde de yapılabilir. Fakat bunun besin profili sütle yapılan kefirle aynı olmayacaktır.

2. Kefir yoğurttan daha güçlü bir probiyotiktir

Bazı mikroorganizmalar ancak sindirildiğinde yarar sağlar.. Probiyotik olarak bilinen bu mikroorganizmalar sindirim, kilo alıp-verme ve zihinsel zindelik gibi konularda büyük fayda sağlar. Batı beslenme düzeninde bilinen en iyi probiyotik yoğurttur, fakat aslında kefir yoğurttan çok daha etkilidir. İçerisinde 61 çeşide yakın bakteri ve maya bulunan kefir çok daha zengin ve çeşitli bir probiyotik kaynağıdır. Diğer fermente süt ürünleri çok daha az çeşit içerdiği gibi içlerinde maya da bulunmaz.

3. Kefir güçlü bir antibakteriyeldir

Kefirde bulunan bazı probiyotiklerin enfeksiyonlara karşı koruma sağladığı düşünülüyor. Bu probiyotikler arasında, yalnızca kefirde bulunan Lactobacillus kefiri de bulunur. Yapılan araştırmalar bu probiyotiğin Salmonella, Helicobacter pylori ve E. coli de dahil olmak üzere birçok zararlı bakterinin gelişimini durdurduğunu gösteriyor. Kefirin içinde bulunan bir tür karbohidrat olan kefiranın da bakteri karşıtı özellikleri olduğu biliniyor.

4. Kefir kemik sağlığını güçlendirir ve osteoporoz riskini azaltır

Osteoporoz kemik dokusunun bozulmasıyla oluşan, Batı ülkelerinde sıklıkla karşılaşılan bir sorundur. Özellikle yaşlı kadınlarda sıklıkla görülür. Kırık riskini de artırır. Yeterli kalsiyum alımı sağlamak kemik sağlığını geliştirmenin ve osteoporozun ilerlemesini yavaşlatmanın en etkili yolarından biridir. Tam yağlı kefir hem çok iyi bir kalsiyum kaynağıdır hem de içerisinde kalsiyum metabolizmasında merkezi bir rol oynayan K2 vitamini bulunur. K2 vitamini takviyesinin kırık riskini %81 oranında azalttığı biliniyor.

Yakın zamanda hayvanlar üzerinde yapılan deneylerde kefirin kemik hücrelerindeki kalsiyum emilimini artırdığı görüldü. Bu da kemik yoğunluğunu artırdığından kırılmalara karşı da koruma sağlar.

5. Kefir kansere karşı koruma sağlar

Fermente süt ürünlerinin içindeki probiyotiklerin bağışıklık sisteminizi harekete geçirerek tümor gelişimini azalttığı düşünülüyor. Bu sonuç deney tüplerinde yürütülen birçok araştırmada elde edilmişti. Yapılan araştırmalardan birinde kefirin insanlardaki meme kanseri hücrelerini %56 oranında azalttığı gözlemlendi. Bu oran yoğurtta ise %14’tü. Ancak bu sonuçların kesin olarak doğrulanması için insanlar üzerinde de ileri araştırmalar yürütülmesi gerekiyor.

6. İçerdiği probiyotikler sindirim sorunlarına iyi gelir

Kefir gibi probiyotikler bağırsaklarınızdaki faydalı bakterilerin dengelenmesine yardımcı olur. Bu sebeple birçok ishal türünü tedavi etmede oldukça etkilidirler. Dahası, probiyotiklerin ve probiyotik içeren besinlerin birçok sindirim sorununu ortadan kaldırabildiği birçok araştırma sonucunda gözlemlendi. Bu sorunlar arasında irritabl bağırsak sendromu, H. pylori enfeksiyonun yol açtığı ülser ve daha birçok sorun yer alır.

7. Kefirin laktoz oranı düşüktür

Normal süt ürünlerinde laktoz denilen doğal bir şeker bulunur. Çoğunluk, özellikle de yetişkinler laktozu düzgün bir şekilde parçalayıp sindiremezler. Bu duruma laktoz intoleransı denir. Kefir ve yoğurt gibi fermente süt ürünlerinde bulunan laktik asit bakterileri ise laktozu laktik aside çevirdiğinden laktoz oranları normal süte göre çok daha az olur. Aynı zamanda bu probiyotiklerde laktozun iyice parçalanmasına yardımcı olan enzimler de bulunur. Bu nedenle kefir, laktoz intoleransı olan kişiler için çok iyi bir seçenektir. Kefir, hindistan cevizi suyu, meyve suyu ya da başka bir süt ürünü içermeyen sıvı ile yapılarak %100 laktozsuz üretilebilir.

8. Kefir alerji ve astım belirtilerini iyileştirebilir

Alerjik reaksiyonlar bazı gıdalara veya maddelerine karşı gerçekleşen enflamasyon tepkileri sonucu oluşur. Bağışıklık sistemleri çok hassas olan kişiler alerjiye daha yatkın olduğudan astım gibi rahatsızlıklara daha sık yakalanabilirler. Hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalarda kefirin alerji ve astıma bağlı enflamasyon tepkilerini baskıladığı gözlemlendi. Fakat bu sonuçların kesinleşmesi için insanlar üzerinde de deneyler yapılması gerekecek.

Herkese Bilim Teknoloji / Sevda Deniz Karali