Şile halkı Ayazma Plajı için isyanda! Kum Zambakları tehlike altında, beton dökülüyor

70 Punto Türkiye

Şile halkı ‘Ayazma Kumbaba Millet Bahçesi’ projesi kapsamında yürütülen çalışmalara tepkili. Nesli tehlikede olduğundan koruma altına alınan kum zambaklarına da ev sahipliği yapan plajdaki çalışmaları ilçenin yerlileri ‘doğa katliamı’ olarak yorumladı.

70punto / Şile Ayazma plajındaki son görüntüler, ilçenin yerlilerini ve çevrecileri harekete geçirdi.
Nesli tehlikede olduğundan koruma altına alınan kum zambaklarına ev sahipliği yapan kumsala beton dökülmesi tepkilere neden oldu.

2016 YILINDA KORUMA ALTINA ALINDI

Sahillerin beyaz süsü olan kum zambakları neslinin tükenme tehlikesinde olduğundan 2016 yılında Uluslararası Doğa Koruma Birliği tarafından koruma altına alındı.

Kum zambaklarının çiçeklerinin veya soğanlarının toplayan, koparan veya zarar verenlere Doğa Korum ve Milli Parklar Müdürlükleri tarafından 109 bin lira para cezası veriliyor.

“KUM ZAMBAKLARI DAHA SOĞAN HALİNDEYKEN EZİLİYOR”

Şile Sivil İnisiyatifi’nden Sebla Kanyiğit “Mavi bayraklı deniliyor buralara. Benim büyüdüğüm yer Şile. Artık buradan yürüyerek geçemez olduk. Kum zambaklarının daha yerde soğan halindeyken ezildiğini gördük.” bilgisini paylaşı

Eski Şile Belediye Başkanı İhsan Çayıroğlu da yapımı devam eden millet bahçesine tepkili. Çayırığlu ‘Bu kumlar altın değerinde, her yer olan bir şey değil. Korunması gerekiyor. sözlerine yer verdi.’

CHP’li İbrahim Çelik ‘Şile’ye en büyük ihanet’ olarak tanımladığı düzenlemeye ilişkin “Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir plaj yok. Dünyanın hiçbir yerinde hiçbir plaja böyle bir muamele yapılmış değil. Belediye burayı birilerine peşkeş çekiyor.” ifadelerini kullandı.

CHP Şile İlçe Başkanı Emrullah Uysal ‘Dünyanın sayılı plajlarından olan Şile plajını mahvetmiş durumdalar.’ sözleriyle çalışmara tepki gösterdi.

Gelecek Partisi Şile İlçe Başkanı Mehmet Sadık Çağlayan, projenin usulüne uygun ilerlemediğini aktararak “İsmi Millet Bahçesi fakat milletin yararına olan hiçbir şeyin olmadığını burada fark etmiş durumdayız. Plaj olması gerken yerde kumu, kum zambaklarını görmek isterdik. Ancak gelip gördüğümüz yerde şununla karşılaştık. Bir yanda kesilmiş ağaçlar var. Moloz, beton ve taş yığınları ile karşılaştık. Buranın işgale tabi tutulduğunu gördük.” sözlerine yer verdi.

PROJE NELERİ KAPSIYOR?

ODA TV’nin 2022’de yer verdiği habere göre; Ayazma Kumbaba Millet Bahçesi olmakla birlikte proje, Kumbaba plajının yeniden düzenlenmesini kapsıyor. Düzenleme ile plaja yeni büfe kafeler konacak, kum voleybol sahaları ve şezlong alanları oluşturulacak. Plaj çevresinde yeni otopark alanları, kum üzerinde ahşap yürüyüş yolları, duş ve WC kabinleri de yapılacak. Plaja inen araç yolunun bir kısmının düzenlenmesi de ihale kapsamında.

NE OLMUŞTU?

Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na bağlı TOKİ’nin, “Şile İlçesi Ayazma Kumbaba Millet Bahçesi Ve Millet Bahçesine Ait Sosyal Donatılar Ve Şile Bezi Atölyesi İnşaatları İle Altyapı Ve Çevre Düzenlemesi İşi” adı altında 28 Nisan 2022 tarihinde düzenlediği ihalenin sonucu belli olmuştu. İhaleyi, merkezi Bitlis’te bulunan İşsan İnşaat Tic. Ve San. Ltd. Şirketi ile merkezi Ankara’da bulunan Mete Altyapı İnş. Tic. A.Ş. iş ortaklığı almıştı.

TOKİ’nin iş ortaklığı ile imzaladığı sözleşmeye göre ihale kapsamındaki işler 22 Ekim 2023 tarihine kadar sona erecekti.