Roger Waters’dan Mahsa Amini mesajı: Mahsa benim kız kardeşim

Dünya

Pink Floyd üyesi Roger Waters, sosyal medya hesabı üzerinden bir video yayınlayarak, Mahsa Amini’nin katledilmesini kınadı ve direnişte olan kadınlarla dayanışma mesajı verdi.

Rock grubu Pink Floyd’un solisti ve basgitaristi Roger Waters, Instagram üzerinden bir video yayınlayarak, Jîna Mahsa Amînî’nin İran’ın ahlak polisi tarafından katledilmesini kınadı. Waters, İran’da süren eylemlere katılan halklara ise, “Direnişe devam edin. Bu yapılan aşağılık bir suçtur” sözleriyle destek verdi.

Waters’in yayınladığı videonun tamamında yer alan ifadeler şöyle: “Merhaba. Ben Roger Waters. Gördüğünüz gibi şu anda San Francisco’dayım. Arkamda Alcatraz hapishanesi var. İranlı genç bir kadın olan Mahsa Amini’ye Tahran’da yapılanları okudum. Amini malesef ne idüğü belirsiz bir ‘ahlak polisi’ tarafından katledilmiş. Görünüşe bakılırsa Amini öldüresiye dövülerek yaşamını yitirmiş. Tüm kanıtlar bunu gösteriyor. Şu anda sokaklara eylemler, ayaklanma ve genel bir öfke hakimmiş.

MAHSA BENİM KIZ KARDEŞİM

Ayetullah bana ‘Burası bizim ülkemiz, bizim dinimiz, bu seni ilgilendirmez’ diyebilir. Ama beni ilgilendirir. Çünkü ben insanım. İnsan haklarına inanıyorum. Mahsa da bir insan ve onun da insan hakları var ve bu insan haklarının sizin Allah konseptinizle ve dininizle kısıtlanamaz. O nedenle Sayın Ayetullah’a açıklamak isterim. Irk diye bir şey yoktur. Yapılan tüm gen çalışmaları gösteriyor ki hepimiz aynı kıtadan, Afrika’dan geldik. Hepimiz kardeşiz, akrabayız. Mahsa benim kız kardeşim ve şu anda yaşıyor olmalıydı. O ve onun İran’daki ve dünyanın dört bir yerindeki kız kardeşleri, eğer başlarını kapatmak istiyorlarsa buna kendileri karar vermeliler. Bu seni hiç ilgilendirmez.

DİRENİŞE DEVAM EDİN

Tahran’da, İstanbul’da ve dünyanın dört bir yerinde Mahsa için sokağa çıkan tüm insanların da neden kızgın olduklarını anlıyorum. Elbette ki insanlar bu genç kızın bu gereksiz ölümünü protesto edecekler. Ve sizler, sokaklarda bu ölümü protesto edenler, direnişe devam edin. Bu yapılan aşağılık bir suçtur. Mahsa’nın ailesine başsağlığı diliyorum. Sizinle beraber yas tutuyorum bayım