Önce yazdı sonra düzeltti! Bakan Koca’dan tepki çeken paylaşım

70 Punto Türkiye

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca dün yaptığı paylaşımda Almanya’dan bir Türk hastanın ambulansla getirildiğini belirtmişti. Hastanın beyin ölümünün gerçekleştiğini belirten Bakan Koca daha sonra bu paylaşımını düzeltti. Koca’ya doktorlar tepki gösterdi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, dün yaptığı paylaşımda, “Almanya’da, beyin ölümü gerçekleştiği söylenerek hastaneden evine gönderilen, fakat göz işaretleriyle iletişim kurabilen vatandaşımız Osman Bey, az önce uçakla Ankara’ya getirildi. 59 yaşındaki hastaya, Cumhurbaşkanımızın olaydan haberdar olmasıyla “evi”, yani ülkesi sahip çıktı!” ifadesini kullandı.

Koca, “beyin ölümü” şeklindeki ifadeye gelen uyarıların ardından yeni bir açıklama yaptı. İfadeyi yanlışlıkla kullandığını belirten Koca, yeni paylaşımında, “Dün Almanya’dan ülkemize getirilen hasta için yayınlanan mesajda ‘bitkisel hayat’ ifadesi yerine, gözden kaçan bir yanlışlıkla, ‘beyin ölümü’ ifadesi kullanıldı. Hasta bitkisel hayata girdiği belirtilerek evine gönderilmiştir. Yanlışlığa dikkat çeken arkadaşlara teşekkür ederim” dedi.

Bakan Koca’nın paylaşımına doktorlar tepki gösterdi.

BEYİN ÖLÜMÜ NEDİR?

Beyin ölümü; tüm beyin, beyincik ve hayati merkezlerin yer aldığı beyin sapı denilen özel beyin bölgesinin fonksiyonlarının geri dönülmez şekilde kaybolduğu ve mutlak ölümle sonuçlanan bir süreçtir. Beyin ölümü tablosundaki hastanın sadece kalbi atmaktadır, bir başka deyişle sadece nabzı ve kalp atımları alınabilmektedir. Dışardan izlenebilen tek yaşam işareti kalp atımlarıdır. Diğer yaşamsal fonksiyonları tıbbi destek ve solunum cihazıyla sağlanmaktadır. Öyle ki bu hastaların kendiliğinden solunumları da olmadığı için yaşam destekleri kesilir kesilmez kaybedilirler.

Bitkisel hayat ve koma durumlarında beyin sapı fonksiyonları devam etmektedir. Hastanın solunumu ve diğer organ fonksiyonları hala beynin kontrolü altındadır. Ancak beyin ölümünde, beyin artık fonksiyon göstermemektedir. Beyin ölümü, tıbbi olarak ölümdür ve deklare edildikten sonra geri dönüşü yoktur.