Mersin’de orman yangınında son durum! Peş peşe açıklamalar

70 Punto Türkiye

Son dakika haberine göre; Mersin’de orman yangını devam ediyor. Mersin’deki orman yangınıyla ilgili peş peşe açıklamalar geldi. Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan, Gülnar’daki orman yangınıyla ilgili söndürme çalışmalarının devam ettiğini belirtti. Milli Savunma Bakanlığı da Mersin’deki yangınla ilgili açıklama yaptı.

Mersin’in Gülnar ilçesi Büyükeceli mevkiinde saat 07.13’te başlayan orman yangınına saat 07.20 itibariyle ilk müdahale yapıldı. Orman yangınıyla ilgili bölgede incelemelerde bulunarak, söndürme çalışmalarını yakından takip eden Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan, son durumla ilgili gazetecilere açıklamalarda bulundu.

GECE HELİKOPTERLERİ DEVREDE

Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan yaptığı açıklamada, ‘Hava karardıktan sonra üç adet gece uçabilen helikopterle mücadele devam etti ki şu anda da mücadeleyi sürdürüyorlar. Şu anda 850 personelimiz bizzat arazözlerle arazide ve iş makineleriyle mücadelesini sürdürüyor. 790 vatandaşımızı tahliye ettik. 303 konutu boşaltmış durumdayız bu saat itibarıyla. Vatandaşlarımızın herhangi bir şekilde mağduriyet yaşamaması için onları pansiyonlarımızda misafir ediyoruz. Süreç içerisinde 7 yaralımız oldu. Onların da sağlık durumları gayet iyi, hayati tehlikeleri yok.’ ifadelerini kullandı.

YOL VE TÜNELLER TRAFİĞE KAPATILDI

Karayolları Genel Müdürlüğü, Mersin’in Gülnar ilçesinde başlayıp, Silifke ilçesine de sıçrayan orman yangını nedeniyle tedbir amaçlı olarak bazı yol ve tünellerin trafiğe kapatıldığını duyurdu. Karayolları Genel Müdürlüğü’nün sosyal medya hesabından “Devlet Yolu Büyükeceli mevki, yangın sebebiyle taşıt trafiğine kapatılmıştır. Transit trafik Aydıncık- Gülnar, Gülnar- Silifke güzergahından sağlanacaktır. Aydıncık- Silifke Devlet Yolu 24- 33. kilometreleri arasında yer alan Karayar ve Eceli 1-2-3 tünelleri taşıt trafiğine kapatılmıştır” paylaşımı yapıldı.

MSB’DEN AÇIKLAMA

Milli Savunma Bakanlığı (MSB) Mersin’de devam eden yangınla ilgili açıklama yaptı. Yapılan açıklamada, “Mersin’in Gülnar ilçesinde devam eden orman yangınını söndürme çalışmalarına Kara Kuvvetlerimize ait helikopterler ile destek sağlamaya devam ediyoruz.” denildi.

VALİ VE BAKAN YARDIMCISI İNCELEMELERDE BULUNDU

Valimiz Ali Hamza Pehlivan, Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Veysel Tiryaki ile birlikte, gece boyu devam etmekte olan yangın söndürme faaliyetlerini mahallinde takip etti, ekiplerden bilgiler aldı, yönlendirmelerde bulundu.