Merkez Bankası faizi indirdi dolar 18’i geçti! Ekonomistler ne diyor?

70 Punto Ekonomi

Son dakika haberine göre Merkez Bankası faiz kararı belli oldu. Merkez Bankası uzun bir aradan sonra faizi indirdi. Dolar kuru 18 TL’yi aştı. Peki yeni karara ekonomistler ne diyor? İşte detaylar…

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, piyasaların merakla beklenen faiz kararını açıkladı. TCMB Para Politikası Kurulu’ndan (PPK) yapılan son dakika duyurusuna göre; faiz 100 baz düşürülerek yüzde 13’e çekildi. Uzun zamandır sabit tutulan faiz indirildi. Peki bu ne anlama geliyor?

EKONOMİSTLER YORUMLADI

Prof. Dr. Özgür Demirtaş: Delilik: Aynı şeyi yapıp farklı sonuç beklemektir… 

İktisatçı Mahfi Eğilmez: Merkez Bankamızı kutluyorum. Dosta düşmana para politikasının nasıl yönetileceğini gösteriyor. Yalnız 100 puan az oldu, 300 olmalıydı!

Ekonomi yazarı Uğur Gürses: Kör gözüm parmağına…halkı yoksullaştıracak kararları sonuçlarını bilerek alanlar suç işliyor.

İris Cibre: Bunu test için mi yapıyorlar, bilinçli mi yapıyorlar bilmiyorum fakat halkı göz göre göre sefalete sürüklüyorlar. Göz göre göre!!!

Murat Sağman: Merkez Bankası hiçbir iktisat teorlerinde olmayan adımlarına davam ediyor. Enflasyon %80’lere gelmişken tüm dünya faiz artırırken yine faiz indirdi. Politika faizi yine siyasi bir kararla %14’den yüzde 13’e indi. Kur 18,11 oldu. Bu yeni bir enflasyon demek.