Meral Akşener yerel seçim açıklaması: Gelin her birimiz seçime ayrı girelim

Türkiye

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener Afyonkarahisar’da konuştu. Akşener’in yerel seçim için vereceği mesaj merak ediliyordu. Akşener iktidara ve muhalefete seslenerek ‘Gelin her birimiz seçime ayrı girelim.’ ifadelerini kullandı.

Akşener’in açıklamaları şöyle: Biz milletin sesine kulak tıkayıp pazarlık yapacak olsaydık İYİ Parti’yi kurmazdık. Hesabımız kitabımız olmadığı için hep kalbi konuştuk. Gerçeklerin bir yıl geçse de bin yıl geçse de ortaya çıkma gibi bir huyu vardır.

Ben sustum ama yüzde 60 ile kazanırız diyenler susmadı

Geldiğimiz noktada iyi niyetimiz yeni bir suistimal alanına dönüştürülmek isteniyor. Tek kelime söylemediğim halde her akşam televizyonlara çıkıp Meral Akşener bunu dedi diyerek yalan konuşanların arttığını gördük. En çok susması gerekenler en çok konuştu. Biz hakikate yol verdik ama onlar yeniden yalanlarına devam ettiler. Ben sustum ama yüzde 60 ile kazanırız diyenler susmadı. Televizyonlara çıkıp yüzsüz yüzsüz seçimlerin faturasını bize yüklemeye çalıştılar.

Asıl sorunun kendi saflarımızda olduğunu göremedim

Erdoğan karşısında açık farkla kazanacak 2 aday çıkardık. Yaptığımız tüm araştırmalarında bu iki arkadaşımızın rahatlıkla cumhurbaşkanı seçileceğini gördük. Ben de milletimize bir söz verdim. 13. cumhurbaşkanı millet ittifakının adayı olacak dedim. Hatta bunun için kendi adaylığımdan vazgeçtim. Ama asıl sorunun kendi saflarımızda olduğunu göremedim. Bu nedenle yüce Türk milletinden özür diliyorum.

Ne yaptıysam seçimleri kazanmak için yaptım. Ve ne yaptıysam bugün hepsinin arkasındayım. Keşke herkes bizler kadar fedakar cesur ve yürekli olabilseydi ama maalesef olamadılar. Biz bundan sonra da gerektiği yerde milletimiz için her türlü fedakarlığı yapacağız.

İttifak sistemi Türk siyasetinin dinamiklerine zarar veriyor

Seçim sistemine göre başarı 50 artı 1’i sağlamak gerekmekte. Biz bu seçimi kaybettiğimizin bilincindeyiz. Bizim için milletin iradesi üzerinde bir irade yoktur. Artık Türkiye’de siyaset yaparken milletin sesine değil aritmetiğine bakılır oldu. Partilerin aldığı oy oranlarını gelişigüzel alt altta toplayarak seçimin kazanılacağı düşünüldü. Uyarılarımız dikkate alınmadı. Söylediklerimiz duyulmadı. İttifak sistemi Türk siyasetinin dinamiklerine zarar veriyor. Bu durumda millet iradesinin hakkı ile tecelli etmesini zorlaştırıyor. İttifak sisteminin bu yapısı içinde başarı mümkün değildir. Sandıkta mesajı aldık. Bir umut yolu sunağız. 1000 yıllık mücadelemizden aldığımız hür ve milli siyaset ülkümüzü milletimiz ile buluşturacağız. Buyuran değil müzakere eden bir yol inşa edeceğiz. Gizli saklı değil şeffaf nasıl olunur herkese göstereceğiz.

Gelin her birimiz seçime ayrı girelim

Şimdi de yerel seçimleri genel seçim havasında değerlendirmeye başladılar. Yerel seçim bir genel seçim değildir. Her yörenin kendine özgü özellikleri vardır. Eğer toptancı bir anlayışla sayısal ittifaklara götürürsek yereli ortadan kaldırırız. İttifak kurmak elbette belirlenen adaylarının seçilmesine katkı sağlıyor. Ancak ilkesel bir bakış ile yapılması gerekiyor. Önümüzdeki yerel seçimlerde kendi kadrolarımızla milletimizin karşısına çıkacağız. iktidardan muhalefete açık bir çağrıda bulunmak istiyorum. Milletimizin yerel özelliklerini yansıtacağımız bir iklim oluşturalım. Gelin herbirimiz ayrı ayrı seçimlere girelim. Biz varız.