Marmaris yangınında son durum! Belediye Başkanı Oktay paylaştı

70 Punto Türkiye

Marmaris orman yangınında üçüncü güne girildi. Salı 20.00’de başlayan yangın belli noktalarda devam ediyor. Yangınla ilgili son durumu belediye başkanı paylaştı. Bakanlardan yangınla ilgili peş peşe açıklamalar geldi. İşte Marmaris yangınında son durum…

Salı günü 20.00’de başlayan ve bize geçen yol yaşanan kabusu bize hatırlatan Marmaris orman yangınıyla ilgili son durumla ilgili paylaşım geldi. Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay yangınla ilgili son durumu Twitter hesabından paylaştı.

Oktay yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: Günaydın sevgili hemşehrilerim, 

Zor bir gecenin ardından sabahın ilk ışıklarıyla havadan müdahale tekrar başladı. Değirmenyanı Kürardı’nda soğutma çalışmaları sürüyor. Ancak 4 noktada hala alevler yükseliyor.

Yangınla ilgili son durumu anlatan Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, “48 adet helikopterimiz olacak, 13 adet de uçağımız olacak. Sayı 61’e çıkacak. Arazözümüz 253 adet sahada, aktif olarak kullanılıyor. Sayın Soylu bakanımıza şükranlarımı sunuyorum, 24 adet TOMA’mız şu anda vatandaşlarımızın emniyetini sağlamak üzere ormanımızda görev almış durumda. 2600 civarında bir personelin sahada bu hizmeti kahraman edasıyla verdiklerini ifade etmem lazım. Kızılayımız var, Türkiye İzcilik Federasyonu var, belki tek tek isimlerini saymak güzel ama atladıklarımız olursa onlar bizi bağışlasınlar. Bütün STK’larımız burada bu mücadeleye destek veriyorlar. Meteorolojik veriler bizim çalışmalarımıza bugün de ışık tutuyor. Bugün sabah itibariyle artık özellikle havanın nemi yüzde 91’ler düzeyine çıktı. Bu meteorolojik verilerden de olumlu manada yararlandık. Bugün için düne göre rutubetin yüksek olacağı yönünde. Hava hızının bir miktar artacağı ama dünkü düzeyde olmayacağı yönünde veriler var. Sıcaklık da 23 ile 34 derece arasında değişmiş olacak” dedi.

Bakan Kirişci sözlerine şöyle devam etti :

AFAD’ımız da çalışmalarıyla bizim gücümüze güç katıyor. 103 aile, 274 birey, vatandaşımız zarar görmesin diye tahliye edilmiş durumda. Bunlara da çok büyük önem verdiğimizi belirtmek isterim. Biz ormanımızın tırnaklarına zarar gelsin istemiyoruz, bir dalına zarar gelsin istemiyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımıza bize verdiği araç gereç desteği nedeniyle şükranlarımızı sunuyoruz. Geçen yıl Muğla’da yaklaşık 50 bin 500 hektarlık bir alanda yüreklerimiz yandı.

İnşallah bu yangın kontrol altına alınacak, temennimiz bugün akşama doğru daha somut gelişmeler olacağını bekliyoruz. Soğutma işlemleri tamamlanıp yangın bittikten sonra bu alanlar için herhangi bir spekülasyona meydan vermeden ağaçlandırma çalışmalarımız devam edecek. Buralar ülkemizin en gözde yerleri. Orman Genel Müdürlüğü olarak tahsisini gerçekleştirdiğimiz her türlü tahsis işlemlerini dedikoduya mahal vermemek için iptal ettik. Sabahleyin, dün, bugün, buralarda tatilini yapanlardan helallik istiyoruz. Onlar buraya tatil için geldiler ama yangın nedeniyle 15-20 saniyede bir hava aracımızın uçuşu nedeniyle gürültü, bundan dolayı helallik istiyoruz.

YANGININ ÇIKIŞ NEDENİYLE İLGİLİ AÇIKLAMA

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da yangınla ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Soylu şöyle konuştu:

Sabaha kadar kara çalışmalarımız devam etti. Sabahtan itibaren de havadan ve karadan devam ediyor. İlk kez TSK’ya ait bir seferde 10 ton su bırakan helikopter de devrede. Yangının nasıl çıktığına dair bir tespitimiz ve bir kimliğimiz var. Arkadaşlarımız üzerinde çalışıyor. Tespitlerimizi kamuoyuyla paylaşacağız.