Hande Atan kariyerini 35 yaşında değiştirdi! Güney Kore’de fotoğraf sergisini açtı

70 Punto Kültür Sanat

Hande Atan, 39 yaşında hayalleri için kariyerini değiştirdi. Fotoğrafçılık tutkusunundan vazgeçmeyen Hande Atan, Güney Kore’de fotoğraf sergisini açtı. Atan’a hem hayatını hem de Güney Kore’yi sorduk.

Hande Atan 39 yaşında İzmirli genç bir kadın. Güney Kore’de yaşamını sürdüren ve orada fotoğraf sergisini açan Hande Atan Matematik Bölümü ve Matematik Öğretmenliği mezunu. 12 yıl boyunca okuduğu bölüm ile hayatını devam ettiren Atan, tutkusundan hiçbir zaman vazgeçmiyor ve bu tutkusu ona Güney Kore’ye sergi açma şansı getiriyor.

35 YAŞINDA KARİYERİNİ DEĞİŞTİRDİ

‘Fotoğrafçılık kendimi bildim bileli tutkumdu’ diyen Hande Atan 10 yıldır fotoğrafçılık ile ilgileniyor. Kariyerini 35 yaşında değiştirmeye karar veren Atan o dönemi şu sözlerle ifade ediyor: Fotoğrafçılık kendimi bildim bileli tutkumdu ve hep aklımın bir köşesinde vardı ancak net olarak kariyerimi değiştirmeye 35 yaşında karar verdim. Çünkü tam o noktada fotoğrafçılık tutkum büyümüştü ve duayen isimlerden aldığım eğitimler neticesinde de fotoğraf ile sanat yapabileceğimi fark etmiştim. O noktadan sonra da kariyerimi bu yönde sürdürmek istediğime karar verdim.

CESARETLE KENDİ YOLUNU TAKİP ET

Tutkusunun peşinden gidenlere tavsiye veren Atan, hayat felsefesini şöyle anlatıyor: Önceden hayat felsefem kendimin olabilecek en iyi versiyonu olmaya çalışmaktı ancak son zamanlarda şuna evrildi; kendimin olabilecek en mutlu ve en cesaretli versiyonu olmaya çalışmak. Tutkusunun peşinden gidenlere tavsiyem ise öncelikle kendilerine inanmaları ve cesaretle kendi yollarını takip etmeleri.

2019 YILINDA GÜNEY KORE MACERASI BAŞLIYOR

Güney Kore sevgisi son yıllarda ülkemizde de oldukça arttı. K-Pop ve K-Drama ile hayatımızda olan Güney Kore, milyonlarca kişi tarafından merak ediliyor. 2019 yılında eşiyle birlikte Güney Kore’ye giden Atan, Korelilerin Türkleri çok sevdiğini ifade ediyor. Atan Korelilerin Türklere olan duygularını, “Koreliler, Türkleri çok seviyor. Türk olduğumu öğrenen herkes Güney Kore ve Türkiye’nin kardeş ülke olduğunu ve Kore savaşındaki yardımlarımızdan ne kadar minnettar olduklarını söylüyorlar.” sözleriyle ifade ediyor.

GÜNEY KORE’DE YAŞAMAK İÇİN NELER YAPILABİLİR?

3 yıldır Güney Kore’de yaşayan Atan, Güney Kore’de yaşamak isteyenlere, “Burada yaşamak için birçok farklı yol izlenebilir; üniversitelerde öğrencilik yolu ile, dil okullarında öğrencilik yolu ile ya da iş bularak gelmek mümkün. Okullarını burada bitirdikten sonra da iş bularak kalmaya devam eden çok kişi var. Korece bilmek ise son derece avantaj, gelmek niyetinde olan herkesin Korece’ye başlaması, en azından Kore alfabesini öğrenmesi gerekiyor.” diyor.

Güney Kore’nin oldukça güvenilir olduğunu aynı zamanda kimi zorlukları olduğunu ifade eden Atan, “Doğal güzellikleri ve son derece güvenli oluşuyla yaşaması son derece keyifli bir ülke ancak elbette bizim ülkemize uzaklığı, ülkemiz ile olan saat farkı, Kore’nin bazı yerlerinin halen daha çok lokal olması ve ‘göçmen ülkesi’ olarak tanımlanabilecek bir ülke olmaması burada yaşamanın zorlu yanları.” açıklamasında bulunuyor.

Bir cevap yazın