Kanal İstanbul Projesi iptal mi edildi? Bakan Kurum’dan açıklama

Ekonomi

Kanal İstanbul Projesi’nin iptal edilmediğini belirten Kurum, ‘İmar planları yürürlükte. Yapılan, vatandaşlarımızın talep ve ihtiyaçları neticesinde yeni bir imar uygulama değişikliği’ dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Kanal İstanbul projesinin imar planlarının iptal edildiğine ilişkin çıkan haberler sonrası açıklama yaptı.

Twitter hesabından açıklama yapan Kurum, projenin iptal edilmediğini, imar planlarının yürürlükte olduğunu belirterek, “Yapılan, vatandaşlarımızın talep ve ihtiyaçları neticesinde yeni bir imar uygulama değişikliği!” ifadelerine yer verdi.

Kurum’un açıklaması şöyle:

“Kanal İstanbul Projesi’ni tabi ki iptal etmedik. İmar planları yürürlükte. Gurur projemizi adım adım hayata geçiriyoruz. Yapılan, vatandaşlarımızın talep ve ihtiyaçları neticesinde yeni bir imar uygulama değişikliği!”

NE OLDU?

İstanbul 14. İdare Mahkemesi’nin, Kanal İstanbul projesi imar plan bölgelerindeki mülk sahiplerinin davasına ilişkin kararında, Kanal İstanbul’un imar planlarının iptal edildiği bilgisi verildi.

19 Ağustos 2022’de davacılara gönderilen karar yazısında “Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Mekânsal Planlama Genel Müdürlüğü’nün 26.07.2022 tarih ve E.4178254 sayılı ‘Olur’u ile de dava konusu işlemin kaldırılmasına karar verildiği anlaşıldığından, bu haliyle dava konusu taşınmaza yönelik imar uygulaması işleminin iptal edilmesi nedeniyle işbu dava hakkında konusu kalmadığından karar verilmesine yer olmadığı sonucuna ulaşılmıştır” ifadeleri yer aldı.

Bakan Kurum bunun talep ve ihtiyaçlar neticesinde yeni bir imar uygulama değişikliği olduğunu ileri sürdü.