Formula 1 dünyası efsane isim Sebastian Vettel’in vedasına hazırlanıyor

70 Punto Spor

Özlem Dede / 70 Punto Formula 1’de efsane olan Sebastian Vettel bu hafta sonu yapılacak olan sezonun son yarışında emekliye ayrılıyor. 2010 yılında Abu Dabi’de ilk şampiyonluğunu kazanan Vettel bu sefer Abu Dabi’de Formula 1 kariyerini noktalayacak.

4 kez Dünya Şampiyonu olan Alman pilot, Formula 1’in en genç Dünya Şampiyonu rekorunu halen elinde tutmaktadır.

Son kez F1 aracının direksiyonuna geçmeye hazırlanan Alman pilot, kendisini duygusal bir hafta sonu beklediğinin farkında.

Vettel, “Grand Prix kariyerim sona eriyor ve benim için çok duygusal bir hafta sonu olacağı açık.”

“Bu yarışın son 15 yıldaki pek çok mutlu anı aklıma getireceğine eminim ve hem takımda hem de sporda geçirdiğim süre boyunca tanıştığım tüm bu insanlarla son yarışımın tadını çıkarmak istiyorum.”

“Aston Martin F1 ile çok eğlenceli anlar ve harika anılarla dolu iki harika yıl geçirdim.

“Şimdi 12 yıl önce ilk dünya şampiyonluğumu elde ettiğim piste gidip sıkı bir mücadele vereceğiz ve harika bir sonuç elde etmeye çalışacağız.” dedi.

Hamilton da bu ayrılıktan dolayı üzgün

Hamilton, “Sebastian’ın ayrılacak olmasına üzülüyorum. Onunla arkadaş olmamızı beklemiyordum. İki taraf da bu kadar hırslıysa ve sevdiği şeyi yaparken birbiriyle mücadele ediyorsa, bu nadiren yaşanır.”

“Tüm sürücüler arasında yanımda diz çöken ilk isim Sebastian’dı ve kendisini, kalbine yakın olan şeylere ilk adayan kişi de o oldu.”

“Spor tarihinde bizim yaptığımızı yapan, fikirlerini ve inançlarını göstermek için Formula 1 yarışlarını kullanan başka bir sürücü olduğunu düşünmüyorum.”

“Her zaman samimiydi ve gerekli riskleri aldı. Onu bir rakipten ziyade dost olarak görüyorum.” dedi.

Lance Stroll, sezonu iyi bir sonuçla bitirmek isterken, Vettel’in ayrılığına üzülüyor.

“Pistteki değişiklikler geçişi biraz daha kolaylaştırdı ve artık birbirimizle daha yakın şekilde savaşmamızı sağlayan araçlara sahibiz.”

“Yeni düzen sayesinde umarım iyi bir performans sergileyebilir ve bu yılı bir başka olumlu sonuçla bitirebiliriz.”

“Son Grand Prix öncesinde Sebastian’a da saygılarımı sunmak istiyorum.”

“Son iki yılda harika bir takım arkadaşı oldu, birlikte çalışmak çok keyifliydi. O, hem yarış hem de hayat hakkında kendisinden çok şey öğrendiğim harika bir adam.”

“Kendisi ve ailesi için en iyi geleceği diliyorum.” dedi