Ekonomi adımlarının açıklanmasının ardından dolar 17,23 oldu

Ekonomi

Hazine Bakanlığı akşam saatlerinde ekonomik adımları açıklayacağını duyurmuş bu gelişme doların 17’nin altına gerilemesine sebep olmuştu.

Ancak gelen açıklama piyasaları tatmin etmedi ve kararlar beraber dolar yeniden 17’nin üzerine çıktı.

Hazine’den ‘gelire endeksli senetlerin ihracı’ hakkında adım geldi. Bakanlık ‘Vatandaşlarımızın tasarruflarını Türk Lirası cinsi varlıklarda değerlendirebilmelerinin teşvik edilmesi ve yatırımcı tabanının genişletilmesi amacıyla, gelire endeksli Devlet iç borçlanma senedi (GES) talep toplama işlemleri 15 Haziran 2022 tarihinden itibaren gerçekleştirilecektir.’ bilgisini duyurdu. BDDK SPK ve Merkez Bankası’ndan da ekonomi adımları peş peşe geldi.

SPK’dan gelen açıklamada ,”Şirketlerin yurt dışında sermaye piyasası aracı ihracı yoluyla fon temin etmelerini teşvik etmek amacıyla ilgili ihraçlarda SPK tarafından tahsil edilen ücretlerde indirime gidilmiştir.” ifadeleri yer aldı. Öte yandan Sermaye Piyasası Kurulu Borsa İstanbul nezdinde ‘Emtia Pazarı’ kurulduğunu altın sertifikası ihracına ilişkin çalışmalara başlandığı bildirdi.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BBDK) finansal istikrarın güçlendirilmesine yönelik tedbirleri açıkladı. Açıklamada, “Tüketici kredilerinde genel vade sınırı, 50 bin ila 100 bin lira arasında değişen tutarlar için 24 ay, 100 bin liranın üzerindeki tutarlar için 12 ay olacak” denildi.

Merkez Bankası, Türk lirası cinsinden ticari nitelikteki nakdi kredilere yüzde 10 düzeyinde uygulanan zorunlu karşılık oranının yüzde 20’ye yükseltildiğini duyurdu.

Açıklamalardan sonra dolar 17,23 oldu

İLK YORUMLAR

Dünya Gazeteci ekonomi yazarı Emrah Lafçı Hazine’nin açıkladığı ekonomi adımına dair “Tahvilin iki tane ana bileşeni vardır. Biri vade, diğeri de getiri oranı.Tahvil ihracıyla ilgili bir açıklama yapılıyor ve bu iki bilgi de yok!!!” Yapacağınız işi sevsinler!!!” yorumunda bulundu.

Özgür Demirtaş ise kararın geç açıklanmasına, “Bu akşam ekonomi için çok önemli bir şey açıklayacağız deyip, hala açıklamamak neden?

Bu kadar insan akşamdan geceyarısına geçişi mi beklemek zorunda?

Binlerce yatırımcı, portföy yöneticisi, şirket direktörleri, çalışanlar uyumayıp bu kararı beklemek zorunda mı?” sözleri ile tepki verdi.

Ekonomist Prof.Dr.Burak Arzova ise “Gelire endeksli derken hangi Gelir bu?  açık değil. Üç ayda bir kupon getirisi verilmiş. Getiri garantisinden bahşediyor yani yine yük hazineye yıkılmış durumda. Çıkmaz yolda çıkış aramaya çalışmak gibi” yorumunda bulundu.