Cumhurbaşkanı Erdoğan çok sayıda kişinin beklediği KYK kararını açıkladı

Ekonomi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, KYK borçları ile ilgili Kabine toplantısını işaret etmişti. Beklenen son dakika açıklaması geldi.

Alınan kredilerin geri ödemeleri mezuniyetten 2 yıl sonra başlıyor. Bu süre içinde mezun öğrenci sigorta girişi olan bir işe başlayamamışsa e-Devlet üzerinden ödemeyi erteleyebiliyor. Bugüne kadar kredi ödemesi belli bir faiz üzerinden yurt içi fiyat endeksi üzerinden yapılıyordu.

Bugüne kadar kredi ve burs miktarlarını 14 kat artırdık. Mezun öğrencinin henüz SGK girişi yoksa kredini ödemesini erteleyebiliyor. Son dönemde enflasyonun arzu etmediğimiz düzeylere yükselmesi öğrenim kredi güncellemesinde beklenmedik noktaya gelmesine yol açtı. Haftalar öncesinden ilgili arkadaşlarıma talimatlarımızı verdik, çalışmalarımıza başladık. Hiç bir zaman faiz uygulaması yapmadık. Ama bay Kemal’de yalan bol. Utanmadan sıkılmadan faizden bahsediyor. Böyle birşey yok. Hiçbir öğrenci faiz uygulamasına tabi tutulmadı.

Kabine toplantımızda kredi geri ödemelerinin herhangi bir enflasyon farkı veya faiz uygulaması olmaksızın sadece alınan kredi üzerinden yapılmasını kararlaştırdık. Yani ana para bu uygulamadan halen kredi geri ödemesi yapan tüm gençlerimiz yararlanacak. Geri ödemelerde 26 milyar TL’den feragat ettik. 3 milyon 157 bin gencimizin öğrenim kredisi sorununu kökten çözmüş olduk.