Covid-19’da yeni alt varyantların akciğeri hedef aldığı düşünülüyor

Dünya

Almanya’daki maske kararı hamlesinin ardından İngiltere de ülkedeki koronavirüs vakalarında artış yaşandığını bildirdi. Açıklamada Omicron’dan türeyen yeni BA.4 ile BA.5 alt varyantlarının baskın olduğuna işaret ediliyor.

İngiltere’de Ulusal Sağlık Hizmetleri (NHS) verilerine göre Covid-19’a yakalanan ve hastanede tedavi görmek zorunda kalanların sayısı artıyor.

Vakaların ise büyük çoğunluğunu  BA.4 ile BA.5 alt varyantlarının tespit edildiğini belirtiyor.

DSÖ ÜZERİNDE ÇALIŞIYOR

Dünya Sağlık Örgütü bu alt varyantlar üzerinde Nisan ayında çalışmaya başladı. BA.4 ile BA.5’in önceki varyantlara kıyasla bulaşıcılık oranını ve tehlike düzeyini saptamaya çalışıyor.

İngiliz basını, Tokyo Üniversitesi’nde bu alt varyantlar üzerine yapılan çalışmalara işaret ediyor. Bu çalışmaların ilk bulguları, BA.4, BA.5 ve BA.2.12.1 alt varyantlarının Alpha ve Delta’ya benzer şekilde yeniden akciğeri hedefliyor olabileceğini gösteriyor.

Tokyo Üniversitesi’nde çalışan ve söz konusu varyantlar üzerinde çalışmalar sürdüren Kei Sato, BA.4, BA.4 ve BA.2.12.1 varyantlarının insanların akciğer dokularında daha etkili bir şekilde yayıldığını belirtiyor.