Balıkesir’de 4,6 büyüklüğünde deprem! Peş peşe açıklamalar

70 Punto Türkiye

AFAD Balıkesir’de 4.6 büyüklüğünde deprem meydana geldiğini duyurdu. Deprem İstanbul ve Bursa’dan hissedildi. Peş peşe açıklamalar geldi. İşte detaylar…

AFAD saat  18:44’de Balıkesir Gönen merkezli 4,6 büyüklüğünde bir deprem meydana geldiğini duyurdu. AFAD depremin derinliğini 12.32 olarak açıkladı. Sarsıntı İstanbul ve Bursa başta olmak üzere çok sayıda ilde hissedildi. Kandilli Rasathanesi depremin büyüklüğünü 4.8 olarak açıkladı.

“BÜYÜK BİR DEPREM BEKLENTİMİZ YOK”

CNN TÜRK’e bilgi veren Jeolog Prof. Dr. Okan Tüysüz ‘İçerisinde çok fazla fay barındırıyor. O bölge için büyük bir beklentimiz yok. Elbette biraz incelememiz gerekiyor fay hattındaki durumu. Marmara Denizi’nde beklediğimiz faydan farklı bir deprem. İstanbul ile ilgili bir durum yok. 1953’te bu bölgede büyük bir deprem meydana geldi. Başka büyük bir enerjinin birikmediğini söyleyebilirim” ifadelerini kullandı.

BALIKESİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI YÜCEL YILMAZ’DAN AÇIKLAMA

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz “Balıkesir çok büyük bir yer ancak ben tesadüfen tam bölgedeyim. Çok hafif bir şekilde hissettik. Çok kısa sürdü. Bir olumsuzluk durum yok. Süreci takip ediyoruz. Burası bölgesel olarak deprem konusunda tecrübeli.” ifadelerini kullandı.

Balıkesir Valisi Hasan Şıldak, olumsuz bir durumun olmadığını bildirdi. Şıldak, ’Saat 18.44’de Gönen İlçemize bağlı Tahtalı Mahallemiz merkezli 4.6 büyüklüğündeki depremle ilgili olarak şu ana kadar intikal eden bir olumsuzluk bulunmamaktadır. Jandarma ve Afad birimlerimizin tarama çalışmaları devam etmektedir. Gönen İlçemize ve Balıkesir’e geçmiş olsun.’ ifadelerini kullandı.

AFAD: OLUMSUZ İHBAR BİLGİSİ YOK

AFAD yaptığı bir diğer açıklamada “Geçmiş olsun Balıkesir. Gönen ilçesinde meydana gelen 4,6 büyüklüğündeki #deprem sonrası, an itibarıyla, olumsuz bir ihbarın bulunmadığı bilgisi alınmıştır. Gelişmeleri takip ediyoruz.” bilgisini paylaştı.

DEPREM ÖNCÜ MÜ ARTÇI MI?

Jeolog Prof. Dr. Süleyman Pampal CNN TÜRK’te yaptığı açıklamada, “Yakın zamanda artıçılar olacak. Öncüler nadir de olsa oluyor olmaz diyemeyiz. Ancak genellikle yüzde 99 öncü akvitive olarak değerlendirmez.” ifadelerini kullandı.