Asgari ücrete temmuz zammı

Ekonomi

Herkes asgari ücrete ara zam yapılıp yapılmayacağını ve Kurban Bayramı Tatilinin 9 güne çıkarılıp çıkarılmayacağını merak ediyordu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kabine toplantısı sonrası flaş açıklamalarda bulundu. Erdoğan ‘Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığımızdan, işveren tarafıyla görüşülerek asgari ücretin yeniden değerlendirilmesini istedim’ dedi.

Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

Ocak ayında asgari ücreti artırırken işverenin omzundaki yükü de almıştık. Enflasyon artışıyla birlikte, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığımızdan işveren tarafıyla görüşülerek asgari ücretin yeniden değerlendirilmesini istedim. Yapılan artışın istihdamda herhangi bir olumsuz etkiye yol açmasına meydan verilmeyecektir. Bu konuda müjdeli haberi işçilerimizle, emekçilerimizle paylaşmayı umut ediyoruz. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığımızdan işverenler ile görüşerek asgari ücretin yeniden değerlendirilmesini istedik. NATO görüşmelerinden döner dönmez bunu milletimizle paylaşma fırsatını bulacağız.

MEMUR MAAŞLARI BAYRAM ÖNCESİ ÖDENECEK

Temmuz ayı memur maaşları 8 Temmuz’da zamlı halde ödenecek.

ÖĞRENCİLERE VE GENÇLERİ İLGİLENDİREN HABERLER

Okulların tatil olmasıyla birlikte, gençlerimizin yaz aylarını verimli şekilde değerlendirmelerine katkı sağlayacağına inandığım iki uygulamayı başlatıyoruz. İlk olarak, Gençlik ve Spor Bakanlığımıza bağlı spor okulları, 81 ilimizin tamamında, 5-18 yaş arasındaki evlatlarımıza hizmet verecek şekilde açık olacaktır. Gençlerimize bir diğer müjdemiz de yaz aylarında gönüllerince seyahat edebilmelerine imkan sağlayacak bir kolaylıkla ilgilidir. Yine 81 ilimizin tamamında belirlenen yurtlarımız, 15 Temmuz – 1 Eylül tarihleri arasında 18-25 yaş arası evlatlarımızın ücretsiz konaklamalarına açık olacaktır. Daha önce açıkladığımız 15 milyar liralık ilave bütçeye sahip ve 12 ay süreyle devam edecek olan Aile Destek Programının ilk ödemesini Temmuz ayında yapıyoruz.

TİP 1 diyabet hastası 0-14 yaş arası evlatlarımızla ilgili de bir müjdemiz var. İnsülin tedavisi gören çocuklarımızın hayat kalitelerini artırmak için yaklaşık 11 bin 500 kişiye, sürekli glikoz ölçüm cihazı veya ikamesi bir cihaz temin edeceğiz.

ÖĞRETMEN ATAMASI

Yaşlı ve engelli aylıkları bayram öncesi ödenecektir. 20 bin öğretmen atamasıyla ilgili süreç önümüzdeki günlerde MEB tarafından başlatılacaktır. Hükümetlerimiz tarafından atanan öğretmen sayısı 750 bine çıkacaktır.

BAYRAM TATİLİ AÇIKLAMASI

Kurban bayramı tatilini takip eden günler ile 15 Temmuz’u takip eden Çarşamba ve Perşembe günleri idari izin sayılacak.