Albert Einstein’dan esinlenen bir komplo deneyi: Philadelphia!

70 Punto Bilim

70 Punto – Derleme / Dünyada ve Türkiye’de artan komplo teorileriyle sürekli karşı karşıyayız. Delil olmasa bile birçok insanın peşinden gittiği komplo teorileri çoğu zaman zararlı olabiliyor. Yanlış bilgilerle binlerce kişiyi etkileyen komplo teorileri tutarsızlığı kanıtlansa bile etkisini sürdürüyor. O komplo teorilerinden biri de Philadelphia Deneyi. Filmi çıkan, açıklanamayan olaylar konulu videolarda yer alan Philadelphia Deneyi’ne gelin hep birlikte bakalım.

Philadelphia Deneyi, 28 Ekim 1943 tarihinde Amerikan donanmasının Pensilvanya eyaletine bağlı Philadelphia şehri limanında yaptığı iddia edilen deney. İddiaya göre donanmaya ait bir koruma destroyeri olan DE 173 sınıfı 1240 tonluk USS Eldridge birkaç dakika içerisinde 600 km’den fazla bir uzaklığa gidip tekrar geldi. Deneyin varlığı konusunda hiçbir delil bulunmamasına rağmen hala merak edilen konulardan biri. Gökkuşağı Projesi (Rainbow Project) adıyla da bilinen bu deney Amerikan donanması tarafından da yalanlandı. Fakat 1984 yılında beyaz perdeye aktarılmasıyla birlikte merak edilen konular arasında girdi.

PHILADELPHIA DENEYİ NEREDEN ORTAYA ÇIKTI?

Philadelphia deneyinin ortaya çıkış hikayesi bir isme dayanıyor. O dönemde bu deneye katılan askerler bu iddiayı yalanlasa da Al Bielek bu olayın yaşandığını belirtiyor. Deneyin yapılmış olma ihtimalinden ilk söz eden kişi UFO’lar üzerine yaptığı çalışmalarla tanınan Morris K. Jessup. 1955 yılında eline geçen bir mektup ile başlayan hikaye günümüzde kadar uzandı. Morris K. Jessup’a mektup Carlos Miguel Allende adında birinden geliyordu ve deneyden detaylı olarak bahsediyordu. İddiasına göre Allende, deneye gözlem gemisi olarak katılan SS Andrew Furuseth adlı şilepte görevli bir denizciydi. Deneye baştan sona şahit olmuştu. Allende, deneyin 22 Temmuz 1943’te sabah 09.00’da jeneratörlere güç verilerek başlatıldığını söylüyordu. Bu aşamadan sonra yeşilimsi bir sis gemiyi örtmeye başlamış ve USS Eldridge ortadan kaybolmuştu.

HİKAYEDEKİ TUTARSIZLIKLAR NE?

USS Eldridge gemisi 27 Ağustos 1943’e kadar hizmete girmedi, Eylül ayına kadar da New York limanından ayrılmadı. 1943’ün Ekim ayında gemi Bahamalar’a doğru ilk deneme seferine çıktı. Eldridge gemisinde görev yapanların da üyesi olduğu bir savaş gazileri birliği, Nisan 1999’da yayımladığı bildiride geminin asla Philadelphia limanına uğramadığını belirtildi.

DENEY EINSTEIN’A DAYANIYOR

Deneyin temeli Einstein’ın Birleşik Alan Teorisi’ne dayanıyor. Teori basitçe nesneler arası çekim esası ve elektromanyetizma üzerine kurulu. İddiaya göre deneyin çalışmaları 1930 yılında Chicago Üniversitesinde başlamış, bir yıl sonra da Princeton Üniversitesinde devam ettirilmişti. Hatta Albert Einstein Dr. John von Neumann ve Dr. Nikola Tesla’nın da zaman zaman proje dâhilinde çalıştıkları belirtiliyor. Amacı görünmezlik olan bu deneyde iddiaya göre tesadüfen maddenin ışınlanması gerçekleştirildi.