11 Haziran Günün Haberleri / Türkiye Bugün Ne Konuştu?

70 Punto Türkiye

11 Haziran 2022 Cumartesi günü ülkemizde yaşanan başlıca gelişmeleri sizin için derledik.

Ankara Sel Felaketiyle Başa Çıkmaya Çalışıyor

İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı, “Altındağ ilçemizin Tatlar Mahallesi yakınlarında bir vatandaşımızın maalesef sel sularına kapıldığına dair bir ihbar ulaştı. Bunun için de AFAD’dan 21 personelimiz, JÖAK’tan da 23 personelimiz olay yerine intikal etti ve arama çalışmalarını başlattılar” dedi. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, “Merkezde yağışlar tekrar yoğunlaşmış ve şiddetini artırmıştır.” dedi. Afet ve Acil Durum Yönetim Başkanlığı, Ankara’da araç içinde sele kapılan bir vatandaşı kurtarmak için AFAD’dan 21, JÖAK’tan 23 kişilik ekibin olay bölgesine yönlendirildiğini açıkladı.

Acı Haber Geldi

İçişleri Bakan Yardımcısı ve Bakanlık Sözcüsü İsmail Çataklı, “Ankara’da sele kapılan bir vatandaşımızın cansız bedenine ulaşıldı. Kimlik tespit çalışmaları devam ediyor. Allah rahmet eylesin.” ifadelerini kullandı.

CHP’li 11 Büyükşehir Belediye Başkanından Ortak Bildiri

CHP’li Büyükşehir Belediye Başkanları Eskişehir’de buluştu. Buluşmada 11 büyükşehir belediye başkanı ortak bir açıklama yayımladı. Açıklamada “Toplantımızda belediyecilik çalışmalarımızla iş birliği kararlılığımızı bir kez daha vurgularken; mevcut ekonomik tablo, yoksulluk, akaryakıt ve katlanılamaz hale gelen enerji giderleri başta olmak üzere artan maliyetler ve ekonomik krizin boyutlarını ele aldık.” ifadeleri kullanıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Seçim Mesajı

Van Beşyol Meydanı’nda düzenlenen toplu açılış töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Benim için Kürt ve Türk kardeşlerim arasında fark yok” dedi. Konuşmasında Van’a üniversiteyi kendilerinin getirdiklerini öne süren Erdoğan, 2023 seçimleri için de, “Kapı kapı dolaşıyor muyuz? Yola devam, inşallah sandıkları patlatarak geleceğiz.” ifadelerini kullandı.

Sit Koruması Altındaki Bir Zeytinlik Daha İmara Açıldı

Bodrum Gündoğan’da 3. derece doğal sit koruması altında olan toplam 42 bin metrekarelik alan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından turizm imarına açıldı. Parseller zeytinlik olduğu için yüzde 10 yapılaşma sınırı getirildi. Arazilerin sahibi ünlü iş insanı Erol Tabanca.

İtalya’dan Acı Haber Geldi

İtalya’da kaybolan ve 4’ü Türk iş insanı toplam 7 kişiyi taşıyan helikopter kazasından acı haber geldi. Helikopterdeki 7 kişinin cansız bedenine ulaşıldığı açıklandı.